Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka

2021-06-01
Bogato ilustrowana publikacja poświęcona Wielkiej Wojnie. 
 
 
Czytelnik nie znajdzie w niej jednak ani legionów, ani bohaterów narodowych. Autor nie nawiązuje też do naszej historii narodowej. Pomimo to jest to książka ważna, bowiem napisana została z perspektywy ziem, na których rozgrywają się opisywane wydarzenia. Przedstawione historie uproszczone zostały do tego, co związane z ziemią olecką. Mamy tu do czynienia z liczbami, nazwami formacji wojskowych, ich dowódcami i żołnierzami. Poznajemy strategie dowódców, ale też rozterki zwykłych żołnierzy. Poznajemy ruchy wojsk, większe i mniejsze starcia. Czytamy opisy wojny, która toczyła się szybko, wspomnienia mieszkańców i żołnierzy znajdujących się po obu stronach konfliktu. Jest to o tyle ciekawe, że właśnie z tych wspomnień dowiadujemy się, jak widzieli tę wojnę Niemcy, a jak patrzyli na nią Rosjanie. Książka składa się z trzech części. Pierwsza zawiera chronologiczny opis wydarzeń, w którym autor starał się zachować punkt widzenia uczestników tamtych wydarzeń, odzwierciedlić realia życia ówczesnych mieszkańców i żołnierzy walczących po obu stronach konfliktu. W części drugiej przedstawiono przegląd cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie powiatu oleckiego, skrywających ciała poległych, często bezimiennych żołnierzy. Część trzecia dotyczy już czasów powojennych i pomników wznoszonych w regionie ku pamięci poległych. Książka opatrzona została indeksem nazw geograficznych oraz obszernym wykazem źródeł.  
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu