Kortowo dawniej i dziś

2020-12-18

Książka autorstwa prof. Stanisława Achremczyka, historyka związanego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

 

Jest to rys historyczny Kortowa – obecnej dzielnicy Olsztyna, położonej z dala od centrum miasta. Opis obejmuje czasy najdawniejsze, zaczynając od pradziejów, powiązań ze średniowiecznym Olsztynem, działających tu folwarków, przez czas wojen i zmiennych zależności politycznych, czasy prosperity i klęsk. Omówione zostały czasy powstania i funkcjonowania w Kortowie zespołu lecznictwa psychiatrycznego. Powstało wówczas wiele budynków, założono piękny park. Zakład podczas drugiej wojny światowej został w znacznej części przekształcony w szpital wojskowy. Dawnych pensjonariuszy, uważanych przez władze hitlerowskie za zbędnych dla społeczeństwa, stopniowo eliminowano. Ci, którzy pozostali, ranni żołnierze, lekarze, pielęgniarki i pracownicy cywilni, wszyscy zginęli z rąk czerwonoarmistów wkraczających w styczniu 1945 r. do Olsztyna. Kortowo, podobnie jak miasto zostało zniszczone. W latach 50. XX w. Kortowo zmieniło się w uniwersyteckie miasteczko, powstał tu bowiem zaczątek obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – Wyższa Szkoła Rolnicza. Studencki kampus, pięknie położony nad Jeziorem Kortowskim, przez lata rozwijał się i rozbudowywał. Ciągle powstają nowoczesne obiekty, a o historii tego miejsca świadczą zachowane ślady dawnej architektury – charakterystyczne budynki z czerwonej cegły i założenia parkowe. 

Książka wypełnia lukę w wiedzy o Kortowie, burzy domniemania i legendy  o „mrocznej przeszłości” z lat wojny, ukazuje rozwój myśli uniwersyteckiej w Olsztynie – od lat powstania Wyższej Szkoły Rolniczej, późniejszej Akademii Rolniczej, po dzisiejszy wizerunek Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Napisana przystępnie, ubarwiona licznnie cytowanymi wspomnieniami i archiwalnymi zdjęciami. Stanowi interesującą pozycję dla studentów i absolwentów, mieszkańców Olsztyna, regionu i nie tylko.

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu