Mikołajki

2014-12-05
 
Słów kilka o Świętym Mikołaju i tradycjach warmińskich związanych z dniem Jego imienia.
 
 
sw.mikolaj
 
 
„Święty Mikołaj, jak przystało na tak niezwykłego świętego, jest otoczony wieloma legendami. Znany był z dobroczynności i opieki nad ubogimi. Piastował stanowisko biskupa Miry (obecnie Demre, Turcja). Zapamiętano Go jako człowieka wielkiej dobroci i skromności. Kult Świętego Mikołaja dotarł do Europy ok. VIII wieku. (…)
Święty Mikołaj jest patronem kupców, żeglarzy, więźniów, studentów i młodych panien. Najbardziej jednak czczą tego Świętego dzieci, bo otrzymują podarki w dniu Jego imienia i na Boże Narodzenie. Modlono się do Niego także o obronę przed dzikimi zwierzętami.
Na Warmii, podobnie jak w innych częściach Europy, najpierw obierano Świętego na patrona kościołów, znajdujących się w pobliżu Zalewu Wiślanego i Mierzei Kurońskiej.(…)
We Fromborku zawsze czczono Świętego Mikołaja. Kiedy nadciągała burza, zapalono tam świece i modlono się do Niego, prosząc o wsparcie. Czcili nade wszystko Świętego Mikołaja rybacy. Uznawali Go za wybawcę w sytuacjach zagrożenia na morzu. We Fromborku rybacy darowali swemu patronowi świece tej długości, jaką miał maszt żaglowca. W Braniewie istniało bractwo Świętego Mikołaja. (…)
Na południowej Warmii znane były pieśni: „Bądź pozdrowiony święty Mikołaju” oraz „Niech będzie Bóg nasz pochwalony w świętym Mikołaju”. (…)
We Franknowie, w dawnym powiecie reszelskim, jeszcze w 1927 roku odnotowano zwyczaj, że święty Mikołaj, z mitrą na głowie i pastorałem w ręku, odwiedzał 6 grudnia po kolei wszystkie domy. Recytował wiersze i rozdawał dzieciom orzechy i jabłka, ale przyjmował też dary. Towarzyszyło mu dwóch przebierańców. W Rynie Reszelskim, gdzie wcześniej święty Mikołaj patronował kościołowi, pojawiał się tego dnia Mikołaj w przebraniu, w futrzanej czepce z trzema towarzyszami. Śpiewali wesołe piosenki, chodząc od domu do domu. W Rydwągach na Mazurach 6 grudnia nie rąbano drewna, bo, jak mówili starzy ludzie, z tego powodu wilki porywały owce.
Od lat dwudziestych XX wieku pojawił się zwyczaj stawiania na oknie przez dzieci wyczyszczonego buta. Na wsi, jak pisał ks. Antoni Kuhn, był to drewniany chodak. Dzieci napełniały przy tym ten chodak owsem, sianem i marchwią, aby święty Mikołaj mógł nakarmić swego strudzonego konia. Oczekiwały też na drobny podarek od świętego.”

Źródło: Jan Chłosta „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii"
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu