Tożsamość polskiego prawa karnego

Pikulski Stanisław, Romańczuk-Grącka Marta, Orłowska-Zielińska Bogna

ISBN: 978-83-62863-08-2

Data wydania: 2011

Oprawa: miękka
Liczba stron: 740
Format: 240 × 164
Przykładowy rozdział: link
Redaktor naukowy: Stanisław Pikulski, Marta Romańczuk-Grącka, Bogna Orłowska-Zielińska
Spis treści: link

Książka towarzysząca I Warmińskiej Konferencji Nauk Penalnych, zatytułowanej Tożsamość polskiego prawa karnego, zorganizowanej przez Katedrę Prawa Karnego Materialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszty-
nie. Konferencja odbyła się w dniach 17–19 października 2011 r. Ramsowie, koło Olsztyna.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Minister Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Kwiatkowski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej adw. Andrzej Kozielski, Rektor UWM w Olsztynie prof. zw. dr hab. Józef Górniewicz, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie prof. zw. dr hab. Bronisław Sitek.

 

"Tożsamość polskiego prawa karnego jest opracowaniem z zakresu szeroko pojmowanego prawa karnego, obejmującego zarówno prawo karne materialne, procesowe, wykonawcze, z zakresu wysoce wyspecjalizowanej dziedziny, jaką jest prawo karne skarbowe, jak też nauk współdziałających – kryminologii i kryminalistyki.

Szeroki wachlarz podjętych tu rozwiązań wpłynął na strukturę opracowania. Monografia obejmuje 45 rozdziałów stanowiących opracowania niezależnych autorów, uporządkowanych w 9 częściach.

Liczba i sposób realizacji tematów badawczych [...] świadczy o tym, że pytanie o tożsamość polskiego prawa karnego jest pytaniem stale aktualnym. Niniejsza monografia zawiera wiele odpowiedzi, z pewnością nie zawiera jednak wszystkich. Tożsamość polskiego prawa karnego nie jest bowiem tylko pytaniem, lecz czymś znacznie więcej – zadaniem, które należy stale realizować, celem, do którego należy dążyć i wartością, którą należy przekazać przyszłym pokoleniom".

"Tożsamość polskiego prawa karnego" – Słowo wstępne (fragment).

 

Zagadnienia, które zostały poruszone w książce:
Pryncypia – zagadnienia ogólne, systemowe, jak źródła prawa karnego, jego internacjonalizacja, polityczność, spójność ochrony dóbr prawnych w dobie nowelizacji, a tak-
że niespójność kodeksu karnego, przypadkowość niektórych regulacji.
Prawo karne – część ogólna – instytucje prawa karnego omawiane w kolejności wynikającej z systematyki kodeksu karnego, począwszy od obrony koniecznej, przez pozbawienie praw publicznych, konfiskatę rozszerzoną, problematykę środków zabezpieczających, czy środki zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu.
Prawo karne – część szczególna – wybrane typy przestępstw z perspektywy ich prawno-
-dogmatycznej analizy oraz aktualne problemy wykładni znamion ustawowych przestępstw szpiegostwa, zabójstwa, dzieciobójstwa, przestępstw przeciwko ochronie środowiska, wolności, w tym szczególnie handlu ludźmi i stalkingu, przeciwko wolności seksualnej i oby-
czajności, jak zgwałcenie, kazirodztwo i prostytucja, przestępstw zniesławienia i znieważenia, sprzedajnego nadużycia funkcji publicznej, samouwolnienia się, przestępstw przeciwko ochronie informacji, przestępstwa bezprawnego wypełnienia blankietu, prania pieniędzy
i bankructwa zawinionego.
Kryminologia – historyczno-kulturowe uwarunkowania zjawisk prostytucji, przestępczości grupowej nieletnich oraz wyniki badań kryminologicznych w przedmiocie nadużycia władzy przez funkcjonariuszy policji.
Postępowanie karne – zagadnienia problematyki sygnalizacji jako skutku sądowej kontroli zatrzymania, strategii w organizacji dochodzeń popożarowych, przeobrażeń procedury w za-
kresie warunkowego umorzenia postępowania, przesłuchania osoby określonej w art. 52 k.k., odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa wobec osób niesłusznie skazanych lub tymczasowo aresztowanych, ułaskawienia w prawie polskim oraz europejskiego nakazu aresztowania w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Kryminalistyka – wymiana danych daktyloskopijnych i genetycznych w granicach Unii Europejskiej, problemy oględzin i wykrywania sprawców zabójstw, aktualne standardy NFPA w ustalaniu przyczyn pożarów.
Prawo karne wykonawcze – problematyka efektywności środków probacyjnych oraz leczenia skazanych uzależnionych czy zaburzonych seksualnie.
Prawo karne skarbowe – przestępstwa firmanctwa i firmowania oraz odpowiedzialności karnej skarbowej za oszustwo podatkowe w perspektywie wprowadzenia w błąd podatnika.
Varia – przestępstwa apostazji w świetle kanonicznego prawa karnego. Opracowanie rzucające światło na funkcjonowanie obok siebie dwóch niezależnych systemów prawa karnego – laickiego i kanonicznego. 

 

Zachęcamy do zapoznania się ze wstępem i spisem treści – prosimy kliknąć link: przykładowy rozdział i spis treści.   

 

 

 

 

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu