Cogito ergo... zoom

Szczudlik Jerzy

ISBN: 978-83-61602-96-5

Data wydania: 2011

Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
Format: 146 × 199

Zbiór monodramów Jerzego Szczudlika, będący z pewnością, wydarzeniem literackim nie tylko w środowisku olsztyńskim. Ta oryginalna proza przenosi nas w rzeczywistość pełną fantazji, czasem graniczącej z absurdem. W „prawie tytułowym” opowiadaniu „Cogito ergo sum” autor, przywołując dewizę znanego filozofa, daje się ponieść fantazji i przyjmując niejako dosłownie sens tych słów, ukazuje bohatera, który nagle traci całkowicie swoją cielesną powłokę, pozostaje jednak jego myśl. Niespodziewana dla bohatera szczególna forma istnienia jest źródłem jego dalszych, ziemskich przygód i duchowych perypetii. Opowiadanie to chyba najlepiej ukazuje wyobraźnię autora i charakter jego monodramów. Inne są z pewnością bardziej realistyczne, wszystkie jednak przedstawiają twórcę jako niezwykle wnikliwego obserwatora zarówno realiów społecznych, jak i politycznych – i tych
z okresu PRL-u, i tych współczesnych – oraz znawcę psychiki ludzkiej – i kobiecej, i męskiej.
I tak na przykład bohatera opowiadania „Jak zły sen”, zamkniętego w swoim męskim egoizmie, dopiero nagłe zniknięcie żony wytrąca z równowagi i wzbudza niepokój. Z kolei opowiadanie „Kłamca” ukazuje, jak w okresie PRL-u wikłano ludzi w działalność służb specjalnych, kiedy to dla kariery, pieniędzy, czy „świętego spokoju” niejednokrotnie członkowie rodzin potrafili donosić na siebie nawzajem, a gra teczkami trwa do dzisiaj. Niektóre z tych spraw znamy z gazet, ale opisane przez Szczudlika obrazki z życia „wyższych sfer” – aktorów, dziennikarzy, polityków, gdzie egoizm, a nawet cynizm są na porządku dziennym – nie mają nic z gazetowej publicystyki. Wprost przeciwnie! Styl tych opowiadań wciąga czytelnika. Uwodzi wyobraźnia i ich język, zabawa słowem, ale i wielki dystans do bohaterów oraz duża wiedza i samowiedza narratora, który w jednym z opowiadań przeniknął nawet tok myślenia samego Boga. Doprawdy, niezwykła to proza! Wręcz szkoda ją przeoczyć.


Jerzy Szczudlik, autor tomików "Limeryki warmińskie i unijne", "Limeryki z okien bryki", "30 listów do Marii" i "Niefilozof", piosenek oraz wielu sztuk teatralnych, które bywały prezentowane w teatrze stolikowym (przy olsztyńskim Teatrze Stefana Jaracza). Od lat związany z Olsztynem i okolicami.

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu