Centralny Okręg Przemysłowy

Czaplicka-Kozłowska Iwona Zofia, Kozłowski Andrzej Józef, Buszko Andrzej

ISBN: 978-83-61602-51-4

Data wydania: 2011

Oprawa: miękka
Liczba stron: 122
Format: B5

Centralny Okręg Przemysłowy – książka trojga autorów, przedstawia koncepcję i realizację rządowego programu, w oparciu o artykuły prasowe, które ukazały się w "Gazecie Polskiej", "Robotniku", "Warszawskim Dzienniku Narodowym" i "Zielonym Sztandarze", w latach 1935–1939.

Temat zostaje podjęty, ponieważ COP to jedno z najrzadziej opisywanych zagadnień,
w historii powojennej, nie doczekał również opracowania monograficznego w literaturze międzywojennej. Już w początkowych "Założeniach metodologicznych" Andrzej J. Kozłowski zastrzega, że prasa nie daje pełnego obrazu sytuacji, główniej z powodu jej propagandowej roli, ale daje odpowiedź na pytanie – jak COP mogło być postrzegane przez czytelnika.

Dla równowagi i obiektywizmu zostało przejrzane 70 tys. stron prasy... Każda z gazet,
z powodu "przynależności partyjnej", nieco inaczej odnosi się do programu. "Gazeta Polska" jako centralny organ obozu rządzącego, najwięcej pisze w czasie przyszłym, o możliwościach i planach, mniej o konkretach.

"Zielony Sztandar" czołowy organ Stronnictwa Ludowego, "Warszawski Dziennik Narodowy"
– Stronnictwa Narodowego i "Robotnik" – gazeta Polskiej Partii Socjalistycznej, to prasa opozycyjna. Jednak ten pierwszy, podkreślał początkowo zasługi rządu, w opracowaniu programu, dzięki któremu "miliony bezrobotnych i małorolnych wsi znajdą pracę". Stopniowo jednak sytuacja się zmieniała, szczególnie gdy rozpoczęte prace w COP, nie przyczyniły się do likwidacji bezrobocia a warunki socjalno-bytowe dotychczas złe, na terenach "trójkąta bezpieczeństwa" jeszcze się pogarszały.

Publikacja w pięciu rozdziałach opisuje sytuację gospodarczą, polityczną i społeczną, która doprowadziła do powstania COP-u, analizuje jej rolę i znaczenie ówcześnie, wpływ na przyszłość kraju. Odwołuje się do artykułów prasowych i wystąpień czołowych polityków, przytacza również wybrane fragmenty wystąpień Eugeniusza Kwiatkowskiego, jednej
z najważniejszych postaci II Rzeczypospolitej.

Z perspektywy już ponad 70 lat można stwierdzić, że COP nadal głęboko tkwi w świadomości wielu Polaków, jako coś, co się udało. Jako program, który zostawił po sobie wyrazisty ślad
w rozwoju i historii gospodarczej Polski. Dziś przemysł niejednokrotnie bije w tony utworu napisanego i zapoczątkowanego przez Eugeniusza Kwiatkowskiego. Szkoda, że tony te wieszczą często koniec przedsiębiorstw, którym podwaliny kładł wieloletni program rozwoju gospodarczego II połowy lat 30-tych ubiegłego wieku.

 

 

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu