Lekarz w sieci. Felietony z życia lekarzy

Januszko-Giergielewicz Beata

ISBN: 978-83-64736-93-3

Data wydania: 2018

Oprawa: miękka
Liczba stron: 83
Format: 14,5 x 20 cm
Na środowisko medyczne większość z nas patrzy z pozycji pacjenta. Na co dzień nie jest to zbyt zajmujący temat. Owszem, zdarzają się głośne i nośne medialnie wydarzenia, ale raczej wzbudzają one chwilowe zainteresowanie. Czy zatem felietony z życia i pracy lekarza mogą zajmować kogokolwiek spoza „światka”?

Część z nas, pacjentów, w stosunku do lekarza zachowuje dość spory dystans, traktuje może nie tyle jak przeciwnika, ile kogoś, kto stoi po drugiej stronie barykady – jesteśmy my, pacjenci, kontra oni, lekarze. Beata Januszko-Giergielewicz w swoich felietonach udowadnia, że to mit, stereotyp, absolutnie błędny obraz środowiska medycznego. Wszak wszyscy, pacjenci i lekarze, mamy wspólne cele – zdrowie i życie. Niestety, ich realizację utrudnia, a nawet uniemożliwia system. System – choroba, która trawi i tak już wycieńczony organizm, jakim jest służba zdrowia w Polsce. System, dla którego pacjent, człowiek potrzebujący pomocy, jest beneficjentem. System, którego absurdy, chroniczne problemy i niedorzeczne wymagania stawiane medykom są jednym z głównych tematów felietonów autorki, też lekarza. W tekstach wybrzmiewają bunt i niezgoda na zastaną rzeczywistość, na permanentne zmęczenie i stres, na pracę ponad siły człowieka, na sytuację, gdy godne uprawianie zawodu lekarza – zawodu, przypomnijmy, zaufania publicznego, w którego treść wpisana jest też misja – stało się nierealne. Tytuł zbioru – Lekarz w sieci – dobrze oddaje realia współczesnych medyków, ale autorka pokazuje, że w tej pułapce nie są sami, znaleźli się w niej także pacjenci. Niestety, na choroby systemu jeszcze nikt nie wynalazł skutecznego lekarstwa…

Wbrew tym wszystkim problemom i trudnościom, z którymi na co dzień spotyka się autorka, zbiór felietonów nie jest „litanią” narzekań. Autorka opowiada również o ogromnej satysfakcji i – mimo powszechnego wśród lekarzy poczucia wypalenia – o spełnieniu zawodowym, o artystycznych pasjach, pięknie naszego regionu. Dzieli się z czytelnikami swoimi refleksami na temat współczesnego świata i ludzi, porusza tematy uniwersalne, wykraczające poza krąg medyczny, z którymi może identyfikować się każdy z nas, choć niejednokrotnie nie mamy czasu ani siły, żeby w natłoku zdarzeń i pędzie zatrzymać się na chwilę i zadać kilka ważnych pytań, a lektura felietonów może być przecież dobrą okazją ku temu.
 
Dystrybucja: Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie 
 

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu