Olsztyński Rocznik Konserwatorski. Odbudowa i dekoracje Starego Miasta

ISBN: 978-83-64736-79-7

Data wydania: 2017

Oprawa: miękka
Liczba stron: 147
Format: 17 x 24 cm
Po redakcją: Urszula Ulatowska, Katarzyna Rutkowska, Leszek Wawrykiewicz
„Powojennej odbudowie i dekoracjom Starego Miasta w Olsztynie poświęcony jest kolejny, trzeci już tom Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego, przygotowany przez Wydział Kultury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miasta Olsztyna. Dostrzegając niewykorzystany jeszcze w dużej mierze potencjał, a także rysujące się w ostatnich latach coraz bardziej wyraziście potrzebę i konieczność ochrony staromiejskiego zespołu architektonicznego wraz z jego oryginalnymi, powojennymi dekoracjami, olsztyński samorząd zaprosił do współpracy historyków sztuki, konserwatorów oraz wykonawców dekoracji, którzy w swoich tekstach przybliżają nam to złożone zagadnienie. Poznajemy zatem okoliczności odbudowy zniszczonego po wojnie Starego Miasta, środowisko artystyczne ówczesnego Olsztyna oraz historię i technikę dekorowania elewacji odbudowanych domów. Praktyczną pomocą w poznawaniu i odkrywaniu piękna olsztyńskich sgraffit, płaskorzeźb, mozaiki czy metaloplastyki służyć natomiast będzie bogato ilustrowany katalog dekoracji staromiejskich, który mogą Państwo wykorzystać jako przewodnik. Prezentowane teksty pozwolą także spojrzeć na powojenną odbudowę i dekoracje Starego Miasta jak na ważną i ciekawą część historii naszego miasta. Historii, która nadała tej dzielnicy – sercu Olsztyna – kształt oryginalny i unikatowy.” (Fragment wstępu, Piotrz Grzymowicz)
Tom 3 Rok 2016-2017 
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu