Wzgórze Katedralne we Fromborku – harmonia wiary, sztuki i intelektu.

Wojtkowski Jacek Maciej

ISBN: 978-83-64736-74-2

Data wydania: 2017

Oprawa: miękka
Liczba stron: 31
Format: 17 x 24 cm

„Wzgórze Katedralne we Fromborku – harmonia wiary, sztuki i intelektu” autorstwa ks. Jacka Macieja Wojtkowskiego to krótka historia dziejów Wzgórza Katedralnego, w której przedstawione zostały trzy bardzo istotne dla tego obiektu architektonicznego aspekty: religia, sztuka i nauka. Opracowanie wzbogacone jest zdjęciami wzgórza, całego obiektu katedralnego - jego zabytkowych wnętrz oraz przedmiotów sakralnych. 

„Zespół katedralny we Fromborku to wyjątkowy ośrodek kultu religijnego oraz miejsce wieloletniej pracy i pochówku Mikołaja Kopernika, jednego z największych uczonych nowożytnej Europy. Zabudowania Wzgórza Fromborskiego z dominującą gotycką katedrą są świadectwem wielokulturowości oraz bogactwa historii tego terenu i zaliczane są do najbardziej malowniczych oraz najlepiej zachowanych północnoeuropejskich zespołów krajobrazowych.

Od połowy XIII wieku historia Wzgórza Katedralnego związana jest z historią archidiecezji warmińskiej oraz Warmińskiej Kapituły Katedralnej i wybitnymi postaciami biskupów warmińskich. Katedra stanowi cenny zabytek dziedzictwa historycznego i artystycznego tej części Europy. Zabytki sztuki złotniczej, rzeźby i malarstwa wybitnych artystów XVII i XVIII wieku są świadectwem silnych związków archidiecezji warmińskiej z najważniejszymi ośrodkami kulturotwórczymi Europy. Prowadzone na Wzgórzu dzieło odbudowy ze zniszczeń drugiej wojny światowej stanowi prawdziwy pomnik konserwatorstwa polskiego. W 1994 roku Zespół Katedralny został uznany za pomnik historii i wpisany na listę 25 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce.

Te wielostronne walory sprawiły, że w 2012 roku powołano Zespół do Badań Architektury Fromborskiego Wzgórza Katedralnego, w skład którego wchodzą pracownicy naukowi, studenci i doktoranci polskich wyższych uczelni oraz pracownicy muzeów. Rozpoczęto także cykl spotkań o nazwie Forum Konserwatorskie, zorganizowanych przez Komisję Historii Architektury Sakralnej i Komisję Kamienia Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków...” (Fragment książki)

Dystrybucja: Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu