Ochotnicza służba strażacka w powiecie olsztyńskim (1945–2015). Historia – Tradycja – Organizacja.

Świeczkowski Władysław Maria, Matczyński Grzegorz Jan

ISBN: 978-83-64736-73-5

Data wydania: 2017

Oprawa: twarda
Liczba stron: 303
Format: 21 x 29 cm
„Ochotnicza służba strażacka w powiecie olsztyńskim (1945–2015). Historia – Tradycja – Organizacja” autorstwa Grzegorza J. Matczyńskiego i Władysława M. Świeczkowskiego to najnowsza publikacja dotycząca tematu ochotniczych straży pożarnych w naszym powiecie, stanowiąca także kontynuację poprzedniego opracowania „Ochotnicze Straże Pożarne na Warmii i Mazurach. Historia – Tradycja – Organizacja”. Autorzy przedstawili zarówno historię, jak i organizację oraz specyfikę pracy OSP, udowadniając, że mimo licznych przemian – społecznych, ekonomicznych, politycznych itd. – służba strażacka nadal cieszy się ogromnym zaufaniem wśród społeczeństwa, a autorytet strażaków ochotników jest niepodważalny. 
 
Książka została podzielona na cztery części. Rozdział pierwszy dotyczy historii Warmii w kontekście m.in. dawnych praw przeciwpożarowych, straży pożarnych i wyposażenia przeciwpożarowego miast warmińskich do 1945 roku. W kolejnej części autorzy przedstawiają organizację ochrony przeciwpożarowej po II wojnie światowej do 2015 roku, w następnym rozdziale zaś charakteryzują poszczególne oddziały Związku OSP należące do powiatu olsztyńskiego. Ostatnia część pracy dotyczy natomiast tradycji i obyczajów OSP, w tym umundurowania, sztandarów czy patrona strażaków – św. Floriana. 
 
Publikacja została opatrzona licznymi fotografiami, często archiwalnymi. Przedstawiono ważne postacie strażaków ochotników z powiatu, opisano działalność ratowniczą OSP, a także zawarto wspomnienia samych strażaków z nieraz dramatycznych akcji, podczas których ryzykowali własnym życiem, by nieść pomoc poszkodowanym. Praca zawiera szczegółowy spis publikacji dotyczących pożarnictwa i straży pożarnych, a także indeks osób pojawiających się na kartach książki.
 
Dystrybucja: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie 
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu