Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej

Prusiński Tadeusz

ISBN: 978-83-64736-54-4

Data wydania: 2015

Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 18 x 24,5 cm
„Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” Tadeusza Prusińskiego to dotychczas jedyna publikacja poświęcona pierwszemu polskiemu teatrowi głuchych i jego wieloletniemu dyrektorowi. Bohdan Głuszczak (profesor sztuk teatralnych, reżyser, aktor, choreograf, scenarzysta, Honorowy Obywatel Olsztyna) w rozmowach z autorem przekazuje wspomnienia osobiste – dotyczące dziejów rodziny, czasów powojennego dzieciństwa i młodości, oraz retrospekcje zawodowe – studia, praca, współpraca i spotkania z największymi, m.in. Pendereckim, Niemenem, Sewrukiem, Ziarnikiem, Fronczewskim czy Zapasiewiczem. 

Pantomima Olsztyńska istniała w latach 1957–2009. Dzięki zaangażowaniu spiritus movens, początkowo prekursorzy arteterapii w swojej działalności poszli znacznie dalej – trafili na sceny polskie i międzynarodowe, sięgnęli po ważne odznaczenia artystyczne, odcinając się od etykiety regionalnego amatorskiego teatru „tylko” osób niepełnosprawnych, realizującego program terapeutyczny. 

Książka nieco achronologiczna, rozbudowana dygresyjnie – bo przecież snutej opowieści nie można i nie chce się wiązać pętami kronikarstwa, a na teatr i wszelką działalność kulturalną, szczególnie jeśli trwa ona pięćdziesiąt dwa lata, patrzeć można wieloaspektowo – ale wartka, pełna szczegółów, ukazująca jak wizje reżysera, inspirowane mitologią, Biblią, muzyką i malarstwem, przeradzają się w wielkiego formatu spektakle pantomimiczne – nową formę wyrazu artystycznego, która zastąpiła język migowy. Głuszczak mówi o tym, że dla głuchych mimów był duchowym i intelektualnym przewodnikiem, a w życiu codziennym często ojcem i matką. Objaśnia „udowodniliśmy, że osoby niesłyszące również czują muzykę, że słucha jej się nie tylko uszami, ale całym ciałem, układem kostnym”. 

„Milczący komedianci....” składają się z czterech części, dwie ostatnie to zgromadzone scenariusze najważniejszych sztuk oraz zestawienia – wyliczono tu większość nagród, wyróżnień i odznaczeń, które otrzymała Pantomima oraz Bohdan Głuszczak, wymieniono istotne spektakle, obsadę, filmy.  

W wydaniu pojawia się szereg informacji uzupełniających, głównie z zakresu kultury i sztuki, jak również realiów ówczesnego świata. Dzięki temu czytelnik zagłębia się w opowieść Bohdana Głuszczaka bez odrywania od tekstu i sprawdzania, kim była Isadora Duncan czy Marcel Marceau. Opisanie specyficznych, spowodowanych przede wszystkim głuchotą artystów, metod pracy może posłużyć jako wskazówka zawodowa adeptom sztuki aktorskiej, mimicznej czy instruktorom kulturalno-oświatowym.  

Tadeusz Prusiński – dziennikarz, publicysta, absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa, pracował w redakcjach regionalnych i ogólnopolskich (m.in. „Gazety Olsztyńskiej”, „Dziennika Pojezierza”, olsztyńskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, „Pulsu Biznesu”). Współpracował z Radiem Olsztyn. Jeden z założycieli oraz sekretarz redakcji reaktywowanego miesięcznika „Warmia i Mazury”, współzałożyciel miesięcznika olsztyńskiego oddziału SDP „Bez Wierszówki” i jego pierwszy redaktor naczelny. W latach 1998–1999 dyrektor Fundacji Sztuki „Pantomima Olsztyńska”. Autor m.in. książki „Jest teatr w Olsztynie” (Olsztyn 2005) oraz antologii reportażu o Warmii i Mazurach „A dąb rośnie” (Warszawa – Dąbrówno, 2002). 
 


« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu