Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej

Prusiński Tadeusz

ISBN: 978-83-64736-54-4

Data wydania: 2015

Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 18 x 24,5 cm
„Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” Tadeusza Prusińskiego to dotychczas jedyna publikacja poświęcona pierwszemu polskiemu teatrowi głuchych i jego wieloletniemu dyrektorowi. Bohdan Głuszczak (profesor sztuk teatralnych, reżyser, aktor, choreograf, scenarzysta, Honorowy Obywatel Olsztyna) w rozmowach z autorem przekazuje wspomnienia osobiste – dotyczące dziejów rodziny, czasów powojennego dzieciństwa i młodości, oraz retrospekcje zawodowe – studia, praca, współpraca i spotkania z największymi, m.in. Pendereckim, Niemenem, Sewrukiem, Ziarnikiem, Fronczewskim czy Zapasiewiczem. 

Pantomima Olsztyńska istniała w latach 1957–2009. Dzięki zaangażowaniu spiritus movens, początkowo prekursorzy arteterapii w swojej działalności poszli znacznie dalej – trafili na sceny polskie i międzynarodowe, sięgnęli po ważne odznaczenia artystyczne, odcinając się od etykiety regionalnego amatorskiego teatru „tylko” osób niepełnosprawnych, realizującego program terapeutyczny. 

Książka nieco achronologiczna, rozbudowana dygresyjnie – bo przecież snutej opowieści nie można i nie chce się wiązać pętami kronikarstwa, a na teatr i wszelką działalność kulturalną, szczególnie jeśli trwa ona pięćdziesiąt dwa lata, patrzeć można wieloaspektowo – ale wartka, pełna szczegółów, ukazująca jak wizje reżysera, inspirowane mitologią, Biblią, muzyką i malarstwem, przeradzają się w wielkiego formatu spektakle pantomimiczne – nową formę wyrazu artystycznego, która zastąpiła język migowy. Głuszczak mówi o tym, że dla głuchych mimów był duchowym i intelektualnym przewodnikiem, a w życiu codziennym często ojcem i matką. Objaśnia „udowodniliśmy, że osoby niesłyszące również czują muzykę, że słucha jej się nie tylko uszami, ale całym ciałem, układem kostnym”. 

„Milczący komedianci....” składają się z czterech części, dwie ostatnie to zgromadzone scenariusze najważniejszych sztuk oraz zestawienia – wyliczono tu większość nagród, wyróżnień i odznaczeń, które otrzymała Pantomima oraz Bohdan Głuszczak, wymieniono istotne spektakle, obsadę, filmy.  

W wydaniu pojawia się szereg informacji uzupełniających, głównie z zakresu kultury i sztuki, jak również realiów ówczesnego świata. Dzięki temu czytelnik zagłębia się w opowieść Bohdana Głuszczaka bez odrywania od tekstu i sprawdzania, kim była Isadora Duncan czy Marcel Marceau. Opisanie specyficznych, spowodowanych przede wszystkim głuchotą artystów, metod pracy może posłużyć jako wskazówka zawodowa adeptom sztuki aktorskiej, mimicznej czy instruktorom kulturalno-oświatowym.  

Tadeusz Prusiński – dziennikarz, publicysta, absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa, pracował w redakcjach regionalnych i ogólnopolskich (m.in. „Gazety Olsztyńskiej”, „Dziennika Pojezierza”, olsztyńskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, „Pulsu Biznesu”). Współpracował z Radiem Olsztyn. Jeden z założycieli oraz sekretarz redakcji reaktywowanego miesięcznika „Warmia i Mazury”, współzałożyciel miesięcznika olsztyńskiego oddziału SDP „Bez Wierszówki” i jego pierwszy redaktor naczelny. W latach 1998–1999 dyrektor Fundacji Sztuki „Pantomima Olsztyńska”. Autor m.in. książki „Jest teatr w Olsztynie” (Olsztyn 2005) oraz antologii reportażu o Warmii i Mazurach „A dąb rośnie” (Warszawa – Dąbrówno, 2002). 
 


« powrót
NOWOŚCI
Brzozowo
2019-01-03
czytaj dalej »
Nielegalny e-hazard. Studium prawnokarne i kryminologiczne
2018-11-16
czytaj dalej »
Historia Warmii i Mazur tom I pradzieje - 1772 tom II 1772-2018
2018-11-14
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Historia Warmii i Mazur tom I pradzieje - 1772 tom II 1772-2018
2018-10-25
czytaj dalej »
„Ja, Minotaur”
2018-07-05
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Życzenia świąteczne
2018-12-19
czytaj dalej »
Warmia w kolorach
2018-12-05
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu