Wiosna Ludów w literaturze europejskiej. Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa

Gregorovius Ferdynand

ISBN: 978-83-64736-49-0

Data wydania: 2015

Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 16 x 22 cm
Informacje dodatkowe: pomysłodawca projektu: Andrzej Małyszko
Ilustracje: Maria Grabska-Rubik
Tłumaczenie: węgierski: Etelka Kamocki, István Kovács; polski: Erwin Kruk, Grzegorz Supady
Wersje językowe: polsko-węgiersko-niemiecka
Ferdynand Gregorovius (1821–1891) niemiecki mediewista, urodzony w Nidzicy (należącej w XIX w. do Prus Wschodnich). Studia ukończył na uniwersytecie w Królewcu. Interesowała go szeroko pojęta humanistyka: był historykiem i poetą, pisarzem i obrońcą ideałów wolności narodów, erudytą i Europejczykiem. Napisał m.in. 8-tomową Historię Rzymu w średniowieczu, obszerną pozycję Wędrówki po ziemi włoskiej, będącą owocem wieloletniego pobytu we Włoszech. Był zainteresowany dziejami Grecji i Bizancjum, autorem monografii m.in. Aten, Korfu, wiele książek poświęcił historii, sztuce. Autor dzieła Idea polskości (Die Idee des Polentums), które zadedykował wielkiemu polskiemu historykowi, Joachimowi Lelewelowi. 

W czasie europejskiej Wiosny Ludów poświęcił się polityce, był aktywnym działaczem w Królewieckim Towarzystwie Obywatelskim i obserwatorem wydarzeń międzynarodowych. Stawał po stronie wolności opartej na podstawach konstytucji. Wierzył w możliwość demokratycznego zjednoczenia Niemiec. Potępiał rozbiory Polski, winą za krew, obarczając swoją ojczyznę. Opinię o krzywdzie wyrządzonej Rzeczypospolitej przypominał i powtarzał w wielu swoich publikacjach. 
 
Album Wiosna Ludów w literaturze europejskiej „Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa” to wydanie trójjęzyczne – polsko-węgiersko-niemieckie. Znajduje się w nich szesnaście wierszy Ferdynanda Gregoroviusa z tomiku Pieśni polskie i węgierskie (Polen- und Magyarenlieder), które zostały dotychczas wydane tylko raz w języku niemieckim w 1849 r. (Królewiec). Gregorovius napisał je w czasie Wiosny Ludów, a poświęcił Polakom i Węgrom – uczestnikom powstania 1848 roku. 
 
Publikacja została opatrzona komentarzem historycznym polskich i węgierskich naukowców – profesor Janusz Jasiński przybliżył sylwetkę autora Pieśni, profesor István Kovács nakreślił tło historyczne ówczesnych wydarzeń w Europie, a także wzbogacona ilustracjami.
 
Książka powstała we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie ze Stowarzyszeniem Miłośników Rusi nad Łyną, węgierską fundacją Írott Szó Alapítvány i dr Etelką Kamocki oraz przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 
Projekt został dofinansowany w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej.
 
DYSTRYBUCJA: Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną  
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu