Przyszłość polskiego prawa karnego. Alternatywne reakcje na przestępstwo

zbiorowe opracowanie

ISBN: 978-83-64736-47-6

Data wydania: 2015

Oprawa: miękka
Liczba stron: 610
Format: 17 x 24 cm
Po redakcją: Stanisław Pikulski, Wojciech Cieślak, Marta Romańczuk-Grącka
„Monografia „Przyszłość polskiego prawa karnego. Alternatywne reakcje na przestępstwo” składa się z ośmiu części poświęconych w szczególności zagadnieniom prawa karnego materialnego, procesowego, wykonawczego, polityki kryminalnej i kryminalistyki. Część pierwsza obejmuje idee pro futuro, czyli te z ogólnych zagadnień prawa karnego, które pozwalają w sposób najbardziej uchwytny określić przyszłe kierunki jego rozwoju i sposobów interpretacji. (…) Część druga poświęcona jest zagadnieniom części ogólnej prawa karnego, które usystematyzowano zasadniczo według kolejności ich uregulowania w kodyfikacji. (…) Część trzecia została poświęcona szczególnym zagadnieniom prawa karnego i zawiera rewizję takich zagadnień kryminalizacji zachowań, jak: zbrodnia ludobójstwa, służba w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, uporczywe nękanie, wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta, oszustwo, przestępstwa w cyberprzestrzeni, a także wywołujące sytuacje kryzysowe, jak również nieprawidłowości i uchybienia przy prowadzeniu badań klinicznych wyrobów medycznych. (…) W części czwartej podjęto zagadnienia prawa karnego procesowego związane z ostatnią jego nowelizacją, w szczególności dotyczące wpływu konsensualnych sposobów zakończenia postępowania karnego na łagodzenie represji karnej. (…) Część piąta obejmuje aktualne problemy prawa karnego wykonawczego, dotyczące w szczególności funkcji, znaczenia i perspektyw wykonywania kar w systemie dozoru elektronicznego, orzekania o udzieleniu i o odwołaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia, realizacji prawa do podtrzymywania więzi rodzinnych u osób skazanych na karę pozbawienia wolności za pomocą programu Skype oraz perspektyw zmiany roli kuratora sądowego w pragmatyce postępowania wykonawczego w zakresie kary ograniczenia wolności. W części szóstej opracowano zagadnienia właściwe dla polityki kryminalnej dotyczące populizmu penalnego, ratio legis wprowadzenia prawnego zakazu stosowania kar cielesnych wobec małoletnich. (…) Część siódma poświęcona jest aktualnym problemom kryminalistyki, a wśród nich metodyce badawczej do zdarzeń związanych z użyciem broni palnej z perspektywy identyfikacji indywidualnej, orzeczniczym podstawom rozwoju sposobu przeprowadzania eksperymentu, okazania i konfrontacji w sprawach zabójstw, a także doktrynalnym podstawom rozwoju sposobu przeprowadzania oględzin w tychże sprawach. (…) Ostatnia, ósma, część stanowi zbiór zagadnień, które ze względu na swój oryginalny profil zostały wyodrębnione jako Varia. Wśród nich zwrócono uwagę na problematykę pracy jako elementu systemu kar na przykładzie Federacji Rosyjskiej, postępowania mandatowego w sprawach o wykroczenia, udaremniania lub utrudniania czynności służbowych podczas czynności sprawdzających i kontroli w sprawach podatkowych, a także ochrony czci w Polsce przedrozbiorowej.” (Fragment wstępu, Stanisław Pikulski, Wojciech Cieślak, Marta Romańczuk-Grącka)

Publikacja towarzyszyła III Warmińskiej Konferencji Nauk Penalnych, która odbyła się w dniach 12-14 października 2015 roku w Olsztynie, zorganizowanej przez Katedrę Prawa Karnego Materialnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA w Olsztynie.
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu