Rolnictwo biodynamiczne

ISBN: 978-83-62863-54-9

Data wydania: 2013

Po redakcją: Józefa Tyburskiego, Wiesława Juszkiewicza
Redaktor naukowy: serii dr hab. Józef Tyburski, prof. nadzw. UWM
Współcześni często kojarzą rolnictwo biodynamiczne z preparatami biodynamicznymi oraz stosowaniem wskazań kalendarza biodynamicznego, chociaż ten drugi element nie jest obowiązkową częścią metody. Co więcej, również w Polsce z kalendarza korzysta duża grupa rolników konwencjonalnych. Problem jest w tym, że zapomina się, o innych bardzo ważnych efektach metody biodynamicznej, które następnie zaakceptowały późniejsze kierunki rolnictwa ekologicznego. Chodzi tu o dążenie do stworzenia harmonii między gospodarstwem, a otaczającym je środowiskiem, tak by minimalizować negatywne wpływy produkcji rolnej na to ostatnie. Postulowane działania z tego zakresu obejmują kształtowanie krajobrazu (np. zadrzewienia), wprowadzenie płodozmianu z udziałem roślin motylkowatych, zbóż, ziół, międzyplonów, czy stosowanie ściółkowania. Podobnie jest z ochroną roślin, której elementem jest sąsiedztwo roślin (także stosowanie przez niektórych rolników konwencjonalnych), ale także działania profilaktyczne w postaci kompostowania materii organicznej. Bardzo ważnym postulatem jest dążenie do zamkniętego obiegu materii, poprzez jak największą samowystarczalność we własne nawozy i pasze. Warto podkreślić, iż w rolnictwie biodynamicznym, poza bardzo nielicznymi wyjątkami, nie ma mowy o gospodarstwach bezinwentarzowych. Służy to jak najbardziej oszczędnemu stosowaniu nieodnawialnych zasobów przyrody (fragment Wstępu)
 
Książki wydane nakładem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
Wyłączny dystrybutor: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
tel. (89) 524 51 86

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu