O sygnałach bez całek

Frąc Czesław

ISBN: 978-83-62863-27-3

Data wydania: 2012

Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
Format: 173 × 245
Przykładowy rozdział: link
Spis treści: link
O sygnałach bez całek, ale z uśmiechem czyli praktycznie o teorii.

Elektronika jest pasjonującą dziedziną, gdzie wszechwładnie panują jej niewidzialni twórcy – elektrony i sygnały. To dzisiaj niekwestionowana królowa techniki, którą niełatwo zrozumieć. Literatura na temat elektroniki jest bardzo bogata, ale powszechne jest naukowe podejście. Większość autorów wprowadzając skomplikowane narzędzia matematyczne – całki, szeregi, pochodne, macierze – nie wyjaśnia „zwykłym zjadaczom chleba” spotykanych w praktyce zjawisk czy działania rzeczywistych sygnałów elektrycznych.

W książce zawarte są nie tylko informacje podstawowe (parametry sygnałów, filtrów, opóź-
nienie grupowe), ale również opisy bardzo skomplikowanych układów, systemów i zjawisk (modulacje i demodulacje cyfrowe, kody detekcyjne i korekcyjne, protokoły, OFDM, CDMA SDMA, anteny, obliczenia propagacyjne). Oczywiście nie da się uniknąć arytmetyki, algebry,
a zwłaszcza trygonometrii i geometrii, momentami nawet całek. Matematyka wyższa jest jednak ograniczona do niezbędnego minimum. Wyznając słynną chińską zasadę, że lepiej raz zobaczyć niż 10 razy usłyszeć – opisywane układy, zależności i przebieg sygnałów opatrzono w książce kolorowymi rysunkami (jest ich 350). Żartobliwe komentarze mają wywołać uśmiech na ustach czytającego, aby łatwiej „zapisać” w głowie to, o czym była mowa.

Książka może służyć nie tylko studentom, ale również konstruktorom praktykom (fragmenty z biuletynu „InfoRadmor” 2/2012, nr 29, autorstwa Czesława Frąca).
 
 
Zasadniczą część poporzedzają teksty wstępne wyjaśniające konstrukcję książki i jej ideę: mgr. inż. Stanisława Kosickiego, dyrektora ds. rozwoju w firmie Radmor S.A., która była inicjatorem publikacji oraz wzięła na siebie ciężar wydania; Czesława Frąca oraz opiniodawcy dr. inż. Ryszarda Dulskiego. Pozycja "O sygnałach bez całek" została bardzo dobrze przyjęta w środowisku technicznym, a za jej szczególny atut uznano przystępność – mimo ogromu zawartej wiedzy.      
 

Mgr inż. Czesław Frąc – ukończył Technikum Łączności w Gdańsku w 1962 r., a następnie studia na Wydziale Łączności Politechniki Gdańskiej w 1968 r. Po studiach został zatrudniony w Zakładach Radiowych RADMOR. Od 1968 r. przez 14 lat pracował w Dziale Radionawigacji Biura Rozwojowego, gdzie uzyskał państwowy tytuł specjalisty z zakresu radionawigacji.
W tym samym czasie pracował dodatkowo przez dziesięć lat na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej oraz ukończył studia podyplomowe z zakresu elektroniki. Od 1982 r. do dziś zajmuje się radiową transmisją danych (m. in. modulacjami cyfrowymi). Przez ten okres, wraz z kolegami, wdrożył do produkcji wiele urządzeń radionawigacyjnych i radiowej transmisji mowy i danych. Czesław Frąc jest autorem lub współautorem wielu patentów, projektów racjonalizatorskich oraz szeregu publikacji (głównie wewnętrznych). Jest tłumaczem technicznym języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Aktualnie po wieloletniej pracy w dziale Systemów Radiokomunikacyjnych firmy RADMOR S.A. kończy pracę „etatową” i przechodzi na emeryturę.

 
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu