Panita rhei

Szczudlik Jerzy

ISBN: 978-83-62863-22-8

Data wydania: 2012

Oprawa: miękka
Liczba stron: 248
Format: 146 × 199
Ilustracje: Zbigniew Urbalewicz – okładka

Kolejna książka z niezwykłą prozą Jerzego Szczudlika, w której już od pierwszego spojrzenia na okładkę zaskakuje zabawna gra słów: „pan(i)ta rhei” – co można interpretować jako, parafrazując klasyków, „pan płynie i pani płynie”... Bo właśnie o mniej lub bardziej, z nacis-
kiem na bardziej, skomplikowanych stosunkach damsko-męskich są te monodramy. O kobie-
tach dojrzałych, po przejściach, zdradliwych i pełnych wad. O kobietach pięknych, zmysłowych, pożądanych i mądrych. Mamy też mężczyzn – wykształconych i prostych, aktorów, dyrektorów, profesorów i wieśniaków, wszelkiej maści „holików”, głupich i inteligent-
nych, dobrego serca i bezwzględnych, bezsennych i naiwnych. Trzynaście opowieści, każda dowcipna, każda z ikrą, jędrne, soczyste, wprost na scenę.

Autor porusza również sprawy poważne, w tekstach pojawia się i przemijanie, i śmierć, choroba i rozliczenia z przeszłością, zdrada i wielokąty małżeńskie, obnaża ludzkie przywary, ale czyni to w sposób, który nie przygnębia. Mimo wagi tematów sposób opisywania rzeczywistości jest lekki, bo nad wszystkim unosi się również i krąży duch absurdu, wynikający, przede wszystkim, z poczucia humoru Jerzego Szczudlika, ale i także z jego dystansu do świata.

Historie, ot, jak życie. I tylko żart czyni je znośniejszym. I miłość. Chyba...

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu