Gościniec Niborski

2012-10-18

Gościniec Niborski wiodący z Nidzicy (Niborka) do Olsztyna, będący częścią historycznego traktu z Warszawy do Królewca, istniał już w średniowieczu. Mogli go przemierzać Jagiełło, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, biskupi warmińscy, Mikołaj Kopernik lokując Bartąg czy Pluski. Nadal na trasie są ślady napoleońskie, tą drogą wracali też internowani powstańcy listopadowi. Gościniec jest jedynym szlakiem wychodzącym z Olsztyna, który poza niewielkim odcinkiem, na przestrzeni wieków nie został utwardzony, w związku z czym zachował swój charakter.

Również rzeźba terenu, na tej trasie nie uległa zmianom. Wiemy o tym, ponieważ ocalały liczne mapy, gdzie jest widoczny, m.in. mapa Schroettera z przełomu XVIII i XIX wieku. Szlak liczy około 50 km i biegnie z Olsztyna, przez Bartąg, Muchorowo, Ząbie, Kurki, Brzeźno Łyńskie, Napiwodę do Nidzicy. Na szlaku można podziwiać nekropolie, kościoły, kapliczki, krajobrazy dziewiczych lasów Napiwodzko-Ramuckich oraz ślady dawnej kultury ludowej.
W lesie, w pobliżu Rusi, znajdują się kamienie graniczne oraz ślady nieistniejącej już wsi Pluski Małe. Gościńcem wiedzie czerwony szlak rowerowy.

Dzięki staraniom Andrzeja Małyszki, podjęta została próba ocalenia Gościńca Niborskiego od zapomnienia. Więcej informacji o trakcie będzie można znaleźć w książce autorstwa prof. Janusza Jasińskiego – historyka, prof. Zofii Rzepeckiej – geodety, dr. Jarosława Sobieraja – archeologa, Stanisława Dąbrowskiego – przyrodnika i Adama Płoskiego – historyka. Słowo wstępne napisał oraz koordynację nad projektem objął Andrzej Małyszko.

Książka jest w opracowaniu.

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu