„Ja, Minotaur”

2018-07-05

Drodzy Czytelnicy, przedstawiamy Wam nasz najnowszy projekt – album malarski Andrzeja Burzyńskiego wydany w dwóch wersjach językowych – „Ja, Minotaur” (wersja polska) i „Moi, le Minotaure” (francuska). Jest to malarska wariacja na temat jednego z najbardziej znanych mitów greckich. Autor inspirację czerpał z mitologicznych opowieści znanych pisarzy, takich jak Parandowski, Kubiak czy Herbert, a także własnej fantazji, bo – jak dodaje z poczuciem humoru – część historii została „wyssana z palca” i „szyta grubymi nićmi… Ariadny”.

Pomysł na własną interpretację mitu o Minotaurze zrodził się, rzecz jasna, na Krecie, gdzie przebywał autor, lecz nieszczęśliwy traf i złamanie nogi pokrzyżowały mu plany zwiedzenia pałacu króla Minosa. W momencie upadku – jak pisze we wstępie – doznał wizji, w której ukazał mu się Minotaur, a jego burzliwe losy opowiedziała Mitologia (dla przyjaciół „Mito”), postać pełniąca rolę przewodniczki snującej wątek tej historii na stronach albumu.

Album „Ja, Minotaur” ma poniekąd formę dramatu: autor przedstawia Czytelnikowi postaci, przypomina treść greckiego mitu, ale... daleko mu do powagi tej formy. Podstawę treści stanowią obrazy, kolejno prezentujące nowy fragment historii Minotaura w swobodnej i dość frywolnej interpretacji Andrzeja Burzyńskiego. Ilustracjom towarzyszą odautorskie komentarze w formie dialogów lub didaskaliów tworząc, pełne pikanterii, a zarazem kultury. Jest to swoiste połączenie obrazu i słowa, różnych stylów malarskich (rysunku, akwareli, oleju) i nade wszystko inteligentnego humoru.

Autor, Andrzej Burzyński, jest malarzem, reżyserem, scenografem i aktorem. Grał m.in. w naszym olsztyńskim teatrze, ale także na deskach scen w Warszawie, Wrocławiu i Toruniu. Występował również w Teatrze Telewizji oraz Teatrze Polskiego Radia. Za rolę w monodramie „Niejaki Piórko” Henriego Michaux otrzymał II nagrodę publiczności i nagrodę jury podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form w Szczecinie. Artystyczne pasje realizuje także w malarstwie. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz na Wydziale Sztuk Plastycznych w Toruniu. Wystawia zarówno w kraju, jak i za granicą – w 2007 roku jego prace były prezentowane na wystawie w olsztyńskim BWA. Od wielu lat mieszka w Paryżu, ale od czasu do czasu odwiedza Olsztyn.

Prace składające się na treść albumu „Ja Minotaur" będzie można obejrzeć na wystawach, które planowane są w październiku tego roku – w Starym Ratuszu w Olsztynie i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Dostępne tam będą wspomniane albumy, pełniące rolę swoistego katalogu wystawy. Warto o tym pamiętać – o terminach wernisaży i czasie trwania wystaw powiadomimy.

Inicjatorem tego artystycznego zdarzenia jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

 

 

« powrót
NOWOŚCI
Brzozowo
2019-01-03
czytaj dalej »
Nielegalny e-hazard. Studium prawnokarne i kryminologiczne
2018-11-16
czytaj dalej »
Historia Warmii i Mazur tom I pradzieje - 1772 tom II 1772-2018
2018-11-14
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Historia Warmii i Mazur tom I pradzieje - 1772 tom II 1772-2018
2018-10-25
czytaj dalej »
„Ja, Minotaur”
2018-07-05
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Życzenia świąteczne
2018-12-19
czytaj dalej »
Warmia w kolorach
2018-12-05
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu