„Ja, Minotaur”

2018-07-05

Drodzy Czytelnicy, przedstawiamy Wam nasz najnowszy projekt – album malarski Andrzeja Burzyńskiego wydany w dwóch wersjach językowych – „Ja, Minotaur” (wersja polska) i „Moi, le Minotaure” (francuska). Jest to malarska wariacja na temat jednego z najbardziej znanych mitów greckich. Autor inspirację czerpał z mitologicznych opowieści znanych pisarzy, takich jak Parandowski, Kubiak czy Herbert, a także własnej fantazji, bo – jak dodaje z poczuciem humoru – część historii została „wyssana z palca” i „szyta grubymi nićmi… Ariadny”.

Pomysł na własną interpretację mitu o Minotaurze zrodził się, rzecz jasna, na Krecie, gdzie przebywał autor, lecz nieszczęśliwy traf i złamanie nogi pokrzyżowały mu plany zwiedzenia pałacu króla Minosa. W momencie upadku – jak pisze we wstępie – doznał wizji, w której ukazał mu się Minotaur, a jego burzliwe losy opowiedziała Mitologia (dla przyjaciół „Mito”), postać pełniąca rolę przewodniczki snującej wątek tej historii na stronach albumu.

Album „Ja, Minotaur” ma poniekąd formę dramatu: autor przedstawia Czytelnikowi postaci, przypomina treść greckiego mitu, ale... daleko mu do powagi tej formy. Podstawę treści stanowią obrazy, kolejno prezentujące nowy fragment historii Minotaura w swobodnej i dość frywolnej interpretacji Andrzeja Burzyńskiego. Ilustracjom towarzyszą odautorskie komentarze w formie dialogów lub didaskaliów tworząc, pełne pikanterii, a zarazem kultury. Jest to swoiste połączenie obrazu i słowa, różnych stylów malarskich (rysunku, akwareli, oleju) i nade wszystko inteligentnego humoru.

Autor, Andrzej Burzyński, jest malarzem, reżyserem, scenografem i aktorem. Grał m.in. w naszym olsztyńskim teatrze, ale także na deskach scen w Warszawie, Wrocławiu i Toruniu. Występował również w Teatrze Telewizji oraz Teatrze Polskiego Radia. Za rolę w monodramie „Niejaki Piórko” Henriego Michaux otrzymał II nagrodę publiczności i nagrodę jury podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form w Szczecinie. Artystyczne pasje realizuje także w malarstwie. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz na Wydziale Sztuk Plastycznych w Toruniu. Wystawia zarówno w kraju, jak i za granicą – w 2007 roku jego prace były prezentowane na wystawie w olsztyńskim BWA. Od wielu lat mieszka w Paryżu, ale od czasu do czasu odwiedza Olsztyn.

Prace składające się na treść albumu „Ja Minotaur" będzie można obejrzeć na wystawach, które planowane są w październiku tego roku – w Starym Ratuszu w Olsztynie i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Dostępne tam będą wspomniane albumy, pełniące rolę swoistego katalogu wystawy. Warto o tym pamiętać – o terminach wernisaży i czasie trwania wystaw powiadomimy.

Inicjatorem tego artystycznego zdarzenia jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

 

 

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu