W sobotę 16.01.2016 r. o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie w ramach cyklu Teatr Przy Stoliku odbędzie się prapremiera sztuki „Ostatnia rola" naszego zaprzyjaźnionego autora Jerzego Szczudlika.
Rezerwacji należy dokonać pod numerem telefonu: 89 512 32 90
Wstęp jest wolny.
Jerzy Szczudlik OSTATNIA ROLA
Gdy po jednej stronie stołu w pokoju przesłuchań siedzi stary, schorowany aktor (Stefan Jaracz), po przeżyciu wojny i Oświęcimia, a po drugiej młody, zdrowy przedstawiciel zwycięskiej armii sowieckiej, która wprowadza terror na dopiero co wyzwolonych ziemiach polskich, to wydaje się, że ten pierwszy jest bez szans. Ale wybitny aktor czuje, że to jego ostatnia rola i nie ma znaczenia, że na widowni zasiada tylko jeden widz - Historia. Chamstwo musi odpierać dobrymi manierami i klasą. Przeciwko prostactwu musi wystawić swoje doświadczenie i wychowanie. Barbarzyństwo musi odparować kulturą. Ma za sobą armię postaci z dramatów, w których grał. I przeświadczenie o magicznej sile słowa i teatru. Bezczelność, ślepe posłuszeństwo chorej idei - to wyjątkowo skuteczna broń. Ale często okazuje się bezsilna wobec inteligencji, ironii i żartu. Jeśli ktoś jest mistrzem we władaniu nimi, może sprawić, że możliwe będzie zbliżenie całkowicie rozbieżnych światów.
Nie wiemy, czy rzeczywiście Stefan Jaracz był przesłuchiwany przez NKWD, tak jak nie dowiemy się, jaki wpływ na dalsze życie sowieckiego oficera mogłoby mieć spotkanie ze znakomitym aktorem.
Nie pierwszy to przypadek w dramaturgii, nie pierwszy też w dorobku Autora - konfrontacja ludzi, którzy reprezentują diametralnie różny status społeczny, poziom wykształcenia, postawę moralną. W sztuce „Ostatnia rola” dochodzi jeszcze konflikt pomiędzy zwycięzcą a zwyciężonym, rozegrany w konwencji gorzko-ironicznej komedii, w celnie ujętym kontekście polityczno-społeczno-kulturowym.
Ponadto, rozpoznawalnym elementem twórczości Jerzego Szczudlika są zabawy językiem, zatem i w tym utworze znajdziemy smakowity wątek świadomego mylenia przez aktora znaczeń słów rosyjskich, by pozbawić adwersarza powagi urzędu.
Czytają: Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.