Niezwykły album, wydany z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze", prezentuje uczestników konkursu „Tradycyjne Przepisy na Potrawy Kuchni Mazurskiej" oraz zgłoszone przez nich receptury. Piękne zdjęcia malowniczych krajobrazów i różnych potraw, historie powstawania przepisów oraz historie wrastania w mazurską ziemię, wszystko to wypełnia tę wyjątkową książkę.
„Smaki mieszkają w krajobrazie od zawsze, witają w dniu urodzin, trochę zależne od pór roku, prawie nigdy niezależne od spraw, które siedzą w głowie i… mają swoje cudowne mieszkania w pamięci. Taki dla przykładu maj – jak on zmieniał ogrody po zimowym pobojowisku, jak on rzeźbił coś z niczego! Gdy przekwitły drzewa w sadach, na grządkach już zdążył głosić swe pyszne jestestwo parasolowy rabarbar. Bylina tak piękna, że żal było patrzeć, gdy szła pod nóż, by z różowych łodyg ugotować kompot z dodatkiem goździków lub piec ciasta, których zapach łechtał silnie nozdrza na odległość. Podobną moc mają w tym krajobrazie chyba tylko ciasta ze śliwkami, węgierkami oczywiście! Jako dziecko lubiłam też rabarbar surowy, maczany w cukrze. Teraz brat, czuły na odkrywanie tajemnic jedzenia, mówi mi jak automat z Wikipedii:
– Rabarbar daje dużo żelaza, ale też znaczną ilość kwasu szczawiowego, przez co usuwa wapń z organizmu i tworzy trudno rozpuszczalny szczawian wapnia.
– Niech tworzy – mówię mu – kto smakuje, nie rachuje. Tak mawiała babcia.
– A pamiętasz papierówki? – pytam go zawsze wtedy, gdy z trudem znajduję je na straganach w mieście. Dojrzewały w połowie wakacji – blade jak słomkowe kapelusze i słod-
kie jak miód, ciekły sokiem po palcach. Ach!
A miód? Miód należał do głównych zapachów lata. Płynął ciepłym strumieniem z pszczelarskiej wirówki" – tak we wstępie zachęca do posmakowania albumu Elżbieta Mierzyńska.
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.