Publikacja albumowa, na którą składa się wybór fotografii pochodzących z zasobów Archiwum Państwowego w Olsztynie, wykonanych pomiędzy 1945 rokiem a latami 80. XX wieku. Każda fotografia opatrzona została krótkim komentarzem historycznym, nawiązującym do prezentowanych kadrów.
Wiek XX okazał się dla Olsztyna bardzo długi. W ciągu owych stu lat miasto przynależało do dwóch państw, funkcjonowało w pięciu różnych ustrojach politycznych, nosiło dwie różne nazwy. Bodaj jeszcze bardziej powikłane są dzieje regionu, którego Olsztyn stał się w końcu stolicą.
Sięgające korzeniami XIII wieku państwo pruskie, a Prusy Wschodnie były jego składową, zamknęło ostatecznie swoją historię w 1947 roku. W następnej dekadzie upowszechnił się termin „Warmia-i-Mazury” jako oznaczenie obszaru, którego nikt nie umie precyzyjnie określić na mapie. Ta nieoznaczoność podkreśla bezprecedensowość tego terminu łączącego dwie różne krainy, niedefiniowane nigdy w przeszłości jako wyodrębniony twór prawny, administracyjny czy polityczny. „Warmia-i-Mazury” nie wypełniają sobą żadnego z powojennych podziałów administracyjnych, nie są też w pełni adekwatne dla oznaczenia tej części Prus Wschodnich, która w 1945 roku przypadła Rzeczypospolitej. Jej północna, mniejsza część idzie od tego momentu własną, wcale nie mniej złożoną drogą. i jeszcze jedna dana niezbędna dla ukazania tego, co pozostaje niewyobrażalne: niemal całkowita, gwałtowna wymiana zamieszkujących te ziemie ludzi.
Minione dziesięciolecia w niczym nie ułatwiły odpowiedzi na pytanie, co stanowi o genus loci. Czy tworzą go mury, pejzaże, klimat, gleba? Czy raczej ludzie, którzy wędrując, zabierają ze sobą dożywotnie wyobrażenia, nabyte tradycje i przyzwyczajenia, charaktery, mentalność.
Wstęp
Mariusz Tomasz Korejwo
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.