MazurzyISBN: 978-83-66075-40-5Data wydania: 2020Oprawa: twardyLiczba stron: 280 s Format: 170 x 245 mm Po redakcją: Sławomir Sobotko |
Opracowanie zbiorowe dotyczące historii, osadnictwa, religii i nieużytkowanych cmentarzy Mazurów. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu przedstawiane kwestie nabrały charakteru uniwersalnego. Omawine tereny można porównać z innymi wieloetnicznymi obszarami Europy, na których po 1945 r. nastąpiły zmiany przebiegu granic państwowych i przymusowe, nakrojone na szeroką skalę przesiedlenia. Zagadnienia omówione w niniejszej publikacji mieszczą się w zakresie terminu erupcja lub boom pamięci. Jej celem jest ogólnospołeczny obrachunek z oficjalną historią, czyli krytyczna refleksja nad „białymi plamami” i przekłamaniami. Dziedzictwo Prus Wschodnich poddano analizie nie tylko w ujęciu historycznym i geograficznym, lecz także w kontekście zachowanych zabytków kultury i możliwości udostępniania ich turystom. Znakomitym uzupełnieniem treści są aktualne fotografie omawianych obiektów, ryciny i mapy.
Spis artykułów
Grzegorz Białuński, Grzegorz Jasiński, Zarys dziejów Prus Wschodnich ze szczególnym uwzględnieniem Mazur
Marek Barwiński, Rodzaje i zmienność granic państwowych
Elżbieta Kowalczyk-Heyman, Dzieje i przebieg granicy mazowiecko-krzyżackiej
Jan Gancewski, Kompleksy zamkkowe zakonu krzyżackiego jako ośrodki gospodarcze przy granicy z Mazowszem po drugim pokoju toruńskim
Grzegorz Białuński, Osadnictwo na Mazurach
Sławomir Sobotka, Mazurzy. Zarys historii
Elżbieta Bilska-Wodecka, Przestrzeń religijna Mazur w XX i na początku XXI wieku
Sławomir Sobotka, Zarys dziejów Kościoła luterańskiego na Mazurach
Sławomir Sobotka, Nieużytkowane cmentarze ewangelickie w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Mazurskie
Sławomi Sobotka, Tanatoturystyka na Mazurach
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.