Między stabilnością a zmiennością prawa karnego. Dylematy ustawodawcy

ISBN: 978-83-64736-78-0

Data wydania: 2017

Oprawa: miękka
Liczba stron: 732
Format: 16 x 24 cm
Redaktor naukowy: Wojciech Cieślak, Marta Romańczuk-Grącka
Monografia Między stabilnością a zmiennością prawa karnego. Dylemty ustwawodawcy „składa się z czterech części poświęconych w szczególności zagadnieniom prawa karnego materialnego, procesowego, wykonawczego oraz kryminalistyki. Poszczególne rozdziały zyskały swoje przyporządkowanie według kolejności, jaką omawiane zagadnienia i instytucje zajmują w systematyce kodeksowej. W przypadku gdy jedno zagadnienie było przedmiotem analiz więcej niż jednego autora, pierwszeństwo miały rozdziały rozstrzygające problem w sposób najbardziej ogólny. Natomiast w przypadku gdy autorzy na łamach jednego rozdziału dokonywali analizy więcej niż jednego problemu, o kolejności decydował wątek przewodni. Rozdziały obejmujące zagadnienia nieskodyfikowane zyskały swą kolejność według stopnia ogólności.
 
Część pierwsza, zatytułowana Pryncypia, obejmuje te z ogólnych zagadnień prawa karnego, które pozwalają w sposób najbardziej uniwersalny określić metodę poszukiwania odpowiedzi na pytanie o właściwą relację między stabilnością a zmiennością prawa karnego. (...)
 
Część druga poświęcona jest zagadnieniom ogólnym prawa karnego, które usystematyzowano zasadniczo według kolejności ich uregulowania w kodyfikacji. Otwiera ją analiza krytyczna zmian w przepisach Kodeksu karnego z 1997 r. dotyczących obrony koniecznej. Następnie refleksji poddane jest zagadnienie braku konieczności dokonywania zmian w zakresie stanu wyższej konieczności. (...)
 
Część trzecia została poświęcona szczególnym zagadnieniom prawa karnego i zawiera rewizję m.in. takich zagadnień, jak: przestępstwo szpiegostwa na tle nowych zagrożeń wywiadowczych; unormowania bioetyczne dotyczących aborcji, prawnokarna ochrona dziecka poczętego oraz dobrowolna sterylizacja (...)

W części czwartej podjęto zagadnienia prawa karnego procesowego i kryminalistyki. Rozważania karnoprocesowe obejmują w pierwszej kolejności zasadę nemo se ipsum accusare tenetur w świetle praw oskarżonego i osoby podejrzanej oraz wpływ przewlekłości postępowania karnego na jego funkcjonalność.(...) Blok zagadnień z zakresu kryminalistyki obejmuje kryminalistyczną charakterystykę procesu Cyber Threat Intelligence (CTI), problematykę stabilnych i zmiennych cech identyfikacyjnych, problem dostępu do tajemnicy lekarskiej podczas czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz rolę pieszego w wypadku komunikacyjnym jako studium przypadku”. (Fragment wstępu, Wojciech Cieślak, Marta Romańczuk-Grącka)
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu