Konferencja na temat mediów lokalnych - 13.12.2014

2014-12-08

 

logo_sdp1
 
 

W sobotę, 13 grudnia o godz. 11:00, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbędzie się konferencja na temat mediów lokalnych. Jest to podsumowanie projektu „Media lokalne Warmii, Mazur i Powiśla bodźcem rozwoju i integracji regionu". Podczas konferencji zostaną również ogłoszone wyniki konkursu, który dotyczył artykułów w prasie lokalnej pt. „Razem dla Regionu 2014”.

Projekt realizowany jest przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Składa z dwóch części: utworzenia aktualnej bazy danych o różnorodnych mediach lokalnych (gminnych, powiatowych, parafialnych) oraz konkursu dla tych mediów. Partnerami w tym dziele są: Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Projekt, jako zadanie publiczne z zakresu kultury i dziedzictwa kulturowego, uzyskał dofinansowanie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Organizatorzy założyli, że pojęcie „media lokalne i sublokalne” oznacza czasopisma, programy radiowe i telewizyjne, portale i blogi internetowe zajmujące się życiem społeczności gmin i powiatów województwa (w przypadku czasopism drukowanych: maksymalnie do kilku powiatów), a także wydawnictwa parafialne w ramach struktur Kościołów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Szukając danych o lokalnych i sublokalnych redakcjach wszelkiej maści (zależnych od kogokolwiek, jak i niezależnych) organizatorzy projektu stwierdzili, że żadna z bibliotek o zasięgu wojewódzkim – a także internetowy „Leksykon Warmii i Mazur” – nie zawiera aktualnych danych o istniejących lokalnych redakcjach i wydawcach ani kompletnych zbiorów czasopism. W ogóle brak danych o mediach elektronicznych, telewizjach kablowych, gazetach internetowych oraz czasopismach parafialnych.

Udało im się (research w różnych źródłach oraz drogą ankietową) zebrać prawie 120 adresów: większość to wciąż czasopisma drukowane (w znacznej ilości samorządowe i bezpłatne),  zaledwie 4 radiostacje, kilkanaście studiów telewizyjnych i ponad 30 portali internetowych.

 

W ramach projektu ogłoszony został również konkurs na artykuły w prasie lokalnej pt. „Razem dla Regionu 2014”. Główne nagrody (rzeczowe, o wartości ok. 800 zł każda), którego organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich fundują: WM Urząd Marszałkowski oraz Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich (partner projektu). Dodatkowymi nagrodami dla wyróżnionych są dyplomy od organizatorów oraz zestawy książek ufundowane przez regionalne wydawnictwa, m.in. Pracownię Wydawniczą „Elset” i Studio Poligrafii Komputerowej „SQL” w Olsztynie oraz Oficynę Wydawniczą „Retman” w Dąbrównie.

W Jury konkursu zasiadają: Danuta Gomolińska – dyrektor LO nr III w Olsztynie (polonistka), Henryk Monkiewicz – członek zarządu WM Oddziału SDP, Zbigniew Połoniewicz i Grzegorz Radzicki – członkowie zarządu WM Oddziału SDP, współkoordynatorzy projektu i Grzegorz Wadowski – fotoreporter, członek SDP i wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Blur”, Krzysztof Stachowski – dyrektor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Janusz Sypiański – przewodniczący zarządu Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie, wójt gminy Świątki (partnerzy projektu).


Więcej informacji na temat projektu:

http://sdp.pl/konkursy/9715,konkurs-razem-dla-regionu-2014,1399401368

http://www.zgwm.pl/main.php?fid=482&pg=1&type=full&id_lang=0&liid=23090

http://www.ocop.olsztyn.pl/?page=text&text=1695&news=1

 

 

belka_projektu1_539 

 


 

« powrót
NOWOŚCI
Kodeks teatromana
2018-10-12

Opracowanie: Marta Małgorzata Kwapisz

Koncepcja wydawnicza: Elżbieta Skóra

Ilustracje: Jarosław Korzeniewski 

czytaj dalej »
100 lat niepodległości. Ilustrowana kronika historii Polski
2018-10-11

Ilustracje: Marek Pacyński

Tekst historyczny: Marek Góryński 

czytaj dalej »
Pulmonologiczno-kardiologiczne przypadki kliniczne
2018-10-10

Redakcja naukowa

Anna Doboszyńska

Stanisław Ejdys 

czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
„Ja, Minotaur”
2018-07-05
czytaj dalej »
„Perkunowe wyroki" Joanny Żamejć
2018-03-04
Książka ukaże się w drugiej połowie kwietnia 2018
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Wernisaż Andrzeja Burzyńskiego
2018-09-26

czytaj dalej »
Joanna Żamejć na Podlasiu
2018-09-12
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu