Mikołajki

2014-12-05
 
Słów kilka o Świętym Mikołaju i tradycjach warmińskich związanych z dniem Jego imienia.
 
 
sw.mikolaj
 
 
„Święty Mikołaj, jak przystało na tak niezwykłego świętego, jest otoczony wieloma legendami. Znany był z dobroczynności i opieki nad ubogimi. Piastował stanowisko biskupa Miry (obecnie Demre, Turcja). Zapamiętano Go jako człowieka wielkiej dobroci i skromności. Kult Świętego Mikołaja dotarł do Europy ok. VIII wieku. (…)
Święty Mikołaj jest patronem kupców, żeglarzy, więźniów, studentów i młodych panien. Najbardziej jednak czczą tego Świętego dzieci, bo otrzymują podarki w dniu Jego imienia i na Boże Narodzenie. Modlono się do Niego także o obronę przed dzikimi zwierzętami.
Na Warmii, podobnie jak w innych częściach Europy, najpierw obierano Świętego na patrona kościołów, znajdujących się w pobliżu Zalewu Wiślanego i Mierzei Kurońskiej.(…)
We Fromborku zawsze czczono Świętego Mikołaja. Kiedy nadciągała burza, zapalono tam świece i modlono się do Niego, prosząc o wsparcie. Czcili nade wszystko Świętego Mikołaja rybacy. Uznawali Go za wybawcę w sytuacjach zagrożenia na morzu. We Fromborku rybacy darowali swemu patronowi świece tej długości, jaką miał maszt żaglowca. W Braniewie istniało bractwo Świętego Mikołaja. (…)
Na południowej Warmii znane były pieśni: „Bądź pozdrowiony święty Mikołaju” oraz „Niech będzie Bóg nasz pochwalony w świętym Mikołaju”. (…)
We Franknowie, w dawnym powiecie reszelskim, jeszcze w 1927 roku odnotowano zwyczaj, że święty Mikołaj, z mitrą na głowie i pastorałem w ręku, odwiedzał 6 grudnia po kolei wszystkie domy. Recytował wiersze i rozdawał dzieciom orzechy i jabłka, ale przyjmował też dary. Towarzyszyło mu dwóch przebierańców. W Rynie Reszelskim, gdzie wcześniej święty Mikołaj patronował kościołowi, pojawiał się tego dnia Mikołaj w przebraniu, w futrzanej czepce z trzema towarzyszami. Śpiewali wesołe piosenki, chodząc od domu do domu. W Rydwągach na Mazurach 6 grudnia nie rąbano drewna, bo, jak mówili starzy ludzie, z tego powodu wilki porywały owce.
Od lat dwudziestych XX wieku pojawił się zwyczaj stawiania na oknie przez dzieci wyczyszczonego buta. Na wsi, jak pisał ks. Antoni Kuhn, był to drewniany chodak. Dzieci napełniały przy tym ten chodak owsem, sianem i marchwią, aby święty Mikołaj mógł nakarmić swego strudzonego konia. Oczekiwały też na drobny podarek od świętego.”

Źródło: Jan Chłosta „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii"
« powrót
NOWOŚCI
„Olsztyn na Warmii. Było, minęło, jest… w malarstwie Melanii Olędzkiej"
2017-12-28
Elektroniczne opracowanie publikacji.
czytaj dalej »
„Nowo wydany Kancjonał Pruski" wraz z publikacją towarzyszącą
2017-12-06
„Nowo wydany Kancjonał Pruski" stanowi reprint kancjonału z 1741 r. Towarzyszy mu publikacja „Kancjonał Mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie" autorstwa prof. Janusza Jasińskiego i prof. Janusza Małłka.
czytaj dalej »
Bajkowa Warmia
2017-10-24
Katalog obrazów Anastazji Fietisowej.
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Nowo wydany Kancjonał Pruski
2017-10-24
Reprint pierwszego wydania z 1741 roku.
czytaj dalej »
Elementarz warmiński
2017-09-15
Już niedługo ukaże się wyjątkowa publikacja!
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Wręczenie kancjonału i Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego
2017-12-01
W poniedziałek 27.11.2017 odbyło się wręczenie radnym Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Nowo Wydanego Kancjonału Pruskiego.
czytaj dalej »
Voucher podarunkowy - Joanna Żamejć „Perkunowe wyroki"
2017-11-29
Voucher podarunkowy na zakup książki Joanny Żamejć „Perkunowe wyroki", czyli drugiego tomu opowieści o losach Auszry, jej rodziny i przyjaciół!
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu