Wzgórze Katedralne we Fromborku – harmonia wiary, sztuki i intelektu.

Wojtkowski Jacek Maciej

ISBN: 978-83-64736-74-2

Data wydania: 2017

Oprawa: miękka
Liczba stron: 31
Format: 17 x 24 cm

„Wzgórze Katedralne we Fromborku – harmonia wiary, sztuki i intelektu” autorstwa ks. Jacka Macieja Wojtkowskiego to krótka historia dziejów Wzgórza Katedralnego, w której przedstawione zostały trzy bardzo istotne dla tego obiektu architektonicznego aspekty: religia, sztuka i nauka. Opracowanie wzbogacone jest zdjęciami wzgórza, całego obiektu katedralnego - jego zabytkowych wnętrz oraz przedmiotów sakralnych. 

„Zespół katedralny we Fromborku to wyjątkowy ośrodek kultu religijnego oraz miejsce wieloletniej pracy i pochówku Mikołaja Kopernika, jednego z największych uczonych nowożytnej Europy. Zabudowania Wzgórza Fromborskiego z dominującą gotycką katedrą są świadectwem wielokulturowości oraz bogactwa historii tego terenu i zaliczane są do najbardziej malowniczych oraz najlepiej zachowanych północnoeuropejskich zespołów krajobrazowych.

Od połowy XIII wieku historia Wzgórza Katedralnego związana jest z historią archidiecezji warmińskiej oraz Warmińskiej Kapituły Katedralnej i wybitnymi postaciami biskupów warmińskich. Katedra stanowi cenny zabytek dziedzictwa historycznego i artystycznego tej części Europy. Zabytki sztuki złotniczej, rzeźby i malarstwa wybitnych artystów XVII i XVIII wieku są świadectwem silnych związków archidiecezji warmińskiej z najważniejszymi ośrodkami kulturotwórczymi Europy. Prowadzone na Wzgórzu dzieło odbudowy ze zniszczeń drugiej wojny światowej stanowi prawdziwy pomnik konserwatorstwa polskiego. W 1994 roku Zespół Katedralny został uznany za pomnik historii i wpisany na listę 25 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce.

Te wielostronne walory sprawiły, że w 2012 roku powołano Zespół do Badań Architektury Fromborskiego Wzgórza Katedralnego, w skład którego wchodzą pracownicy naukowi, studenci i doktoranci polskich wyższych uczelni oraz pracownicy muzeów. Rozpoczęto także cykl spotkań o nazwie Forum Konserwatorskie, zorganizowanych przez Komisję Historii Architektury Sakralnej i Komisję Kamienia Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków...” (Fragment książki)

Dystrybucja: Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku

« powrót
NOWOŚCI
Kodeks teatromana
2018-09-04

Opracowanie: Marta Małgorzata Kwapisz

Koncepcja wydawnicza: Elżbieta Skóra

Ilustracje: Jarosław Korzeniewski 

czytaj dalej »
" 100 lat niepodległości. Ilustrowana kronika historii Polski "
2018-08-30

Ilustracje: Marek Pacyński

Tekst historyczny: Marek Góryński 

czytaj dalej »
„Perkunowe wyroki" Joanny Żamejć
2018-04-20
Książka już w sprzedaży!
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
„Ja, Minotaur”
2018-07-05
czytaj dalej »
„Perkunowe wyroki" Joanny Żamejć
2018-03-04
Książka ukaże się w drugiej połowie kwietnia 2018
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć na Podlasiu
2018-09-12
czytaj dalej »
RODO informacja
2018-05-28
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu