Setnik Bajek Ignacego Krasickiego.
W świecie sentencji Księcia Biskupa Warmińskiego

ISBN: 978-83-61602-79-8

Data wydania: 2010

Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 235 × 300 mm
Przykładowy rozdział: link
Ilustracje: Robert Listwan
Opracowanie: Prof. zw. dr hab. Krystyna Stasiewicz
Powiedzenia, przysłowia, sentencje... ich obecność w naszym języku i świadomości jest tak naturalna, że niemal niezauważalna. W codziennych rozmowach korzystamy z myśli wielkich twórców i filozofów, sięgamy do skarbnicy mądrości ludowych, które przez wieki, mimo zmieniającej się rzeczywistości, towarzyszyły, uczyły i sprawdzały się kolejnym pokoleniom Polaków. Powtarzając za dziadami i ojcami wrosłe w naszą świadomość życiowe sentymy, często nie zdajemy sobie sprawy, że niejednokrotnie tworzyli je znamienici autorzy. Wiele z takich myśli zawdzięczamy Księciu Biskupowi Warmińskiemu Ignacemu Krasickiemu – jed-
nemu z najbardziej znanych pisarzy przedrozbiorowej Polski, który większą część swego twórczego życia spędził na Warmii. Dziś postrzega się go nie tylko jako pisarza, ale także jako światłego męża stanu, utalentowanego dyplomatę, Europejczyka i patriotę.

Największą sławę przyniosły Ignacemu Krasickiemu bajki, które były obecne w całym jego twórczym życiu. Pomysłowa metafora, narracja i dowcip, a także nienachalne moralizatorstwo i dydaktyzm sprawiły, że bajki te cieszyły wielu współczesnych Krasickiemu, a uniwersalność ich przesłania sprawiła, że do dziś służą kolejnym pokoleniom Czytelników.

„Setnik bajek Ignacego Krasickiego” jest edycją szczególną – łączy w sobie talent twórcy, wiedzę autorytetu naukowego z na wskroś współczesną, surrealistyczną narracją graficzną, łamiąc tym samym zachowany w pamięci Czytelników kanon estetyki, reprezentowany przez ilustracje znakomitego Marcina Szancera, czy wcześniejsze, XIX-wieczne, grafiki Antoniego Uniechowskiego. Celem niniejszego wydania nie jest jednak zamysł szokowania czytelników. Intencją zderzenia XVIII-wiecznej literatury z plastycznym wyobrażeniem artysty XXI wieku jest chęć ukazania, że zawarte w bajkach morały i prawdy sprzed wielu lat nadal mogą być wykładnią naszej codzienności. Pragniemy, by lektura bajek opatrzonych ilustracjami Roberta Listwana uświadomiła współczesnemu Czytelnikowi, że ludzkie przywary i wzajemne relacje są takie jak niegdyś, a tylko realia naszej rzeczywistości – inny ubiór, rodzaj zajęć i wyko-
nywanych prac... – tworzą dla nich nowe konteksty.

Wyboru i opracowania bajek dokonała profesor Krystyna Stasiewicz – ceniony w kraju znawca literatury staropolskiej. Celem jej pracy było ukazanie uniwersalnej wartości zawartej w bajkach Krasickiego, która przetrwała w swej aktualności i świeżości myśli przez ponad trzy wieki, której archaizm języka nie przeszkodził w uzyskaniu statusu ponadczasowości, i która na stałe zakorzeniła się w świadomości Polaków. Wyłaniający się z dokonanego wyboru bajek „świat sentencji” niewątpliwie zadziwi niejednego Czytelnika.

« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu