Setnik Bajek Ignacego Krasickiego. |
Największą sławę przyniosły Ignacemu Krasickiemu bajki, które były obecne w całym jego twórczym życiu. Pomysłowa metafora, narracja i dowcip, a także nienachalne moralizatorstwo i dydaktyzm sprawiły, że bajki te cieszyły wielu współczesnych Krasickiemu, a uniwersalność ich przesłania sprawiła, że do dziś służą kolejnym pokoleniom Czytelników.
„Setnik bajek Ignacego Krasickiego” jest edycją szczególną – łączy w sobie talent twórcy, wiedzę autorytetu naukowego z na wskroś współczesną, surrealistyczną narracją graficzną, łamiąc tym samym zachowany w pamięci Czytelników kanon estetyki, reprezentowany przez ilustracje znakomitego Marcina Szancera, czy wcześniejsze, XIX-wieczne, grafiki Antoniego Uniechowskiego. Celem niniejszego wydania nie jest jednak zamysł szokowania czytelników. Intencją zderzenia XVIII-wiecznej literatury z plastycznym wyobrażeniem artysty XXI wieku jest chęć ukazania, że zawarte w bajkach morały i prawdy sprzed wielu lat nadal mogą być wykładnią naszej codzienności. Pragniemy, by lektura bajek opatrzonych ilustracjami Roberta Listwana uświadomiła współczesnemu Czytelnikowi, że ludzkie przywary i wzajemne relacje są takie jak niegdyś, a tylko realia naszej rzeczywistości – inny ubiór, rodzaj zajęć i wyko-
nywanych prac... – tworzą dla nich nowe konteksty.
Wyboru i opracowania bajek dokonała profesor Krystyna Stasiewicz – ceniony w kraju znawca literatury staropolskiej. Celem jej pracy było ukazanie uniwersalnej wartości zawartej w bajkach Krasickiego, która przetrwała w swej aktualności i świeżości myśli przez ponad trzy wieki, której archaizm języka nie przeszkodził w uzyskaniu statusu ponadczasowości, i która na stałe zakorzeniła się w świadomości Polaków. Wyłaniający się z dokonanego wyboru bajek „świat sentencji” niewątpliwie zadziwi niejednego Czytelnika.
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.