Grunwald. Przewodnik historycznyISBN: 978-83-61602-68-2Data wydania: 2010Oprawa: miękkaLiczba stron: 112 Format: 130 × 203 Po redakcją: Jana Gancewskiego |
Książka powstała z inicjatywy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, w związku ze zbliżającą się 600. rocznicą bitwy pod Grunwaldem. W niezwykle przystępny sposób przedstawia jeden z pierwszych zakonów rycerskich w historii Europy – Krzyżaków. Jest to historia rozkwitu i upadku potęgi rycerzy spod znaku czarnego krzyża, którzy przybyli na ziemię pruską, aby ujarzmić żywioł jej pogańskich mieszkańców. Jest to także historia stosunków polsko-krzyżackich, a w końcu i historia Wielkiej Bitwy, jaka rozegrała się 14 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldu.
Grunwald. Przewodnik historyczny zadowoli większość czytelników, bowiem wykład historyczny ujęty został w formę swobodnej narracji, dalekiej od patosu rozprawy naukowej. Niezwykle ważny jest rozdział zamykający książkę, będący próbą refleksji nad obecnością etosu Wielkiej Bitwy w świadomości Polaków na przestrzeni minionych wieków.
Do książki załączony jest informator praktyczny. Po rozłożeniu jego pierwszą stronę stanowi mapa, będąca malarską interpretacją ustawienia wojsk w chwili rozpoczęcia bitwy oraz zestawienie chorągwi wojsk koronnych, litewskich, ruskich, tatarskich oraz chorągwi zakonu krzyżackiego (wedle nowych ustaleń historyków). Strona druga zawiera zaś informacje praktyczne dotyczące programu obchodów 600-lecia bitwy na Polach Grunwaldu, m.in.: ramowy program „Dni Grunwaldu 2010”, informacje zmianach w ruchu drogowym, informacje o bazie noclegowej w okolicach Grunwaldu, mapę rozmieszczenia obiektów i miejsc obsługi na Polach Grunwaldu oraz informacje o miejscach w okolicy, które warto obejrzeć.
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.