Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie

Jasiński Janusz, Małłek Janusz

ISBN: 978-83-64736-87-2

Data wydania: 2017

Oprawa: miękka
Liczba stron: 141
Format: 15,5 x 23,5 cm
Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie autorstwa prof. Janusza Jasińskiego i prof. Janusza Małłka to publikacja, która wydana została z okazji 500-lecia reformacji. Głównymi tematami książki są historia, tradycja i znaczenie kancjonału Jerzego Wasiańskiego.  Obecnie Kancjonał mazurski, czyli zbiór pieśni religijnych w języku polskim przeznaczony przede wszystkim dla luteran mieszkających na terenach dawnych Prus Książęcych, stanowi zabytek i symbol, w przeszłości jednak było to bardzo popularne i rozpowszechnione wydawnictwo, publikowane w wielotysięcznych nakładach.
 
Autorzy publikacji ukazują dzieje kancjonału na tle i w kontekście wielkich wydarzeń historycznych, które zmieniły oblicze Kościoła i doprowadziły do rozłamu; opisują wprowadzenie i proces ugruntowania się luteranizmu w Prusach; przedstawiają sylwetki polskich pastorów na Mazurach w okresie reformacji, polskie śpiewniki i pieśni wykorzystywane w czasie nabożeństw ewangelickich w Prusach Książęcych. Wreszcie zajmują się samym kancjonałem, pieśniami, które zostały w nim zawarte, liczbą edycji, a także przybliżają czytelnikom postać Jerzego Wasiańskiego. Autorzy prezentują ważne postacie w różnoraki sposób związane z Kancjonałem mazurskim. Byli to: Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, Michał Kajka, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Karol Małłek i Erwin Kruk.

Opracowanie Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie ma charakter popularnonaukowy. Autorzy wyodrębnili ponad dwadzieścia tematów, w których przedstawili Kancjonał mazurski z różnych perspektyw. Podkreślają, że kancjonał Wasiańskiego to „symbol trwania Mazurów”, który stał się ich „religijno-kulturową własnością”. Publikacja została dołączona do wydania reprintu kancjonału z 1741 roku.
 
Integralną częścią publikacji Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie jest płyta CD zawierająca pliki pdf całości Nowo wydanego Kancjonału Pruskiego z 1911 roku, wydanego w oficynie Hartunga w Królewcu, stanowiącego własność Wiktora Leyka.
 
Wyłącznym dystrybutorem kompletu publikacji, czyli Nowo wydanego Kancjonału Pruskiego z 1741 roku oraz publikacji towarzyszącej Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie: 89 513 17 31, sekretariat@ceik.eu 
 
Ilustracje ze zbiorów:
Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu, Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie, Muzeum Warmii I Mazur w Olsztynie, Muzeum w Kętrzynie oraz zbiorów prywatnych: Janusza Małłka, Wiktora Leyka, Marka i Maryny Skurpskich, Andrzeja Małyszki 
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu