Wzgórze Katedralne we Fromborku – harmonia wiary, sztuki i intelektu.Wojtkowski Jacek MaciejISBN: 978-83-64736-74-2Data wydania: 2017Oprawa: miękkaLiczba stron: 31 Format: 17 x 24 cm |
„Wzgórze Katedralne we Fromborku – harmonia wiary, sztuki i intelektu” autorstwa ks. Jacka Macieja Wojtkowskiego to krótka historia dziejów Wzgórza Katedralnego, w której przedstawione zostały trzy bardzo istotne dla tego obiektu architektonicznego aspekty: religia, sztuka i nauka. Opracowanie wzbogacone jest zdjęciami wzgórza, całego obiektu katedralnego - jego zabytkowych wnętrz oraz przedmiotów sakralnych.
„Zespół katedralny we Fromborku to wyjątkowy ośrodek kultu religijnego oraz miejsce wieloletniej pracy i pochówku Mikołaja Kopernika, jednego z największych uczonych nowożytnej Europy. Zabudowania Wzgórza Fromborskiego z dominującą gotycką katedrą są świadectwem wielokulturowości oraz bogactwa historii tego terenu i zaliczane są do najbardziej malowniczych oraz najlepiej zachowanych północnoeuropejskich zespołów krajobrazowych.
Od połowy XIII wieku historia Wzgórza Katedralnego związana jest z historią archidiecezji warmińskiej oraz Warmińskiej Kapituły Katedralnej i wybitnymi postaciami biskupów warmińskich. Katedra stanowi cenny zabytek dziedzictwa historycznego i artystycznego tej części Europy. Zabytki sztuki złotniczej, rzeźby i malarstwa wybitnych artystów XVII i XVIII wieku są świadectwem silnych związków archidiecezji warmińskiej z najważniejszymi ośrodkami kulturotwórczymi Europy. Prowadzone na Wzgórzu dzieło odbudowy ze zniszczeń drugiej wojny światowej stanowi prawdziwy pomnik konserwatorstwa polskiego. W 1994 roku Zespół Katedralny został uznany za pomnik historii i wpisany na listę 25 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce.
Te wielostronne walory sprawiły, że w 2012 roku powołano Zespół do Badań Architektury Fromborskiego Wzgórza Katedralnego, w skład którego wchodzą pracownicy naukowi, studenci i doktoranci polskich wyższych uczelni oraz pracownicy muzeów. Rozpoczęto także cykl spotkań o nazwie Forum Konserwatorskie, zorganizowanych przez Komisję Historii Architektury Sakralnej i Komisję Kamienia Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków...” (Fragment książki)
Dystrybucja: Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.