Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze" w latach 1956-1989Wakar MarcinISBN: 978-83-62863-13-6Data wydania: 2011Oprawa: miękkkaLiczba stron: 266 Format: 165 × 235 |
Książka prezentuje badania nad działalnością Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” (w latach 1956–1989) – regionalnej organizacji pozarządowej, która zmieniła krajobraz kulturalny Warmii i Mazur czasów PRL. Autor przedstawia rolę, jaką odegrało SSK „Pojezierze” w kształtowaniu tożsamości regionalnej oraz jego znaczenie nie tylko w skali kraju, ale również w skali całego tzw. bloku wschodniego.
Publikacja jest wartościowa dlatego, że dotychczasowe opracowania dotyczące towarzystw regionalnych i regionalizmu w ogóle, powstały przed 1989 r. i obejmowały problem fragmentarycznie lub przedstawiały go publicystycznie. Autor prezentuje działalność stowarzyszenia w sposób naukowy – stosuje typową dla prac historycznych kwerendę prasową, bibliograficzną oraz archiwalną i uzupełnia ją za pomocą metod socjologicznych: wywiadów (rejestrowanych na taśmie magnetofonowej) i ankiet przeprowadzonych z wybra-
nymi działaczami SSK „Pojezierze”. Owe nagrania są istotne w rekonstrukcji zdarzeń z pierw-
szych lat działalności Stowarzyszenia, zwłaszcza dlatego, że znaczna część archiwaliów „Pojezierza” zaginęła lub została zniszczona. Część I pracy obejmuje charakterystykę i ana-
lizę uwarunkowań i dokonań działalności stowarzyszenia. Część II jest chronologicznym zapisem inicjatyw i ich rezultatów, podejmowanych przez Stowarzyszenie przez prawie 35 lat funkcjonowania.
Aneks zawiera materiały dokumentujące wybrane dziedziny działalności Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”: schemat organizacyjny redakcji pisma „Warmia i Mazu-
ry”, klucz kategoryzacyjny sporządzony w celu zbadania zawartości tygodnika „Panorama Północy”, tabele z liczbami bezwzględnymi odnoszącymi się do procentowej zawartości treści
i fotografii w „Panoramie Północy”, dwa schematy organizacyjne wydawnictwa „Pojezierze” oraz katalog wydawnictwa SSK „Pojezierze” za lata 1957–1989.
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.