Fauna gleb użytkowanych rolniczo a ich urodzajność

ISBN: 978-83-62863-47-1

Data wydania: 2013

Po redakcją: Józefa Tyburskiego, Grzegorza Makulec
Redaktor naukowy: serii dr hab. Józef Tyburski, prof. nadzw. UWM
Podtrzymanie bądź zwiększenie urodzajności gleby jest centralnym zagadaniem rolnictwa ekologicznego i zadaniem rolników ekologicznych od chwili powstania tego systemu, tymczasem edukacja prowadzona na studiach rolniczych przez ostatnie kilkadziesiąt lat koncentrowała się głównie na chemicznych aspektach żyzności gleby i jej urodzajności. Dla kilku pokoleń wykształconych rolników odpowiedni chemizm (zasobność) gleby był niemal jedynym celem i narzędziem gospodarowania. Tymczasem w rolnictwie ekologicznym, nie odżegnując się od znaczenia chemicznych właściwości gleb, kładzie się silny akcent na biologiczne aspekty urodzajności. Mówi się wręcz, że celem nawożenia jest podwyższanie biologicznej aktywności gleby. Natomiast w erze pionierów rolnictwa ekologicznego mówiono nie tyle o nawożeniu, co o ożywianiu gleby (…)
Niniejszy tom ma za zadanie przyczynić się do zmiany w postrzeganiu samej gleby oraz gospodarki nawozowej, poprzez lepsze zapoznanie (…) z przedstawicielami świata zwierząt zamieszkujących glebę. W pięciu rozdziałach starano się przedstawić podstawowe informacje na temat biologii poszczególnych grup tych zwierząt oraz ich udziału w kształtowaniu żyzności i urodzajności gleby. Nieco bliżej omówiono przedstawicieli tych grup fauny glebowej, które mają liczący się wpływ na urodzajność gleby (fragment Wstępu).

Książki wydane nakładem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
Wyłączny dystrybutor: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
tel. (89) 524 51 86
« powrót
NOWOŚCI
Śladami Mikołaja Kopernika
2022-12-20

 

 

czytaj dalej »
Historia na talerzu
2022-12-03

Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.

 

 

czytaj dalej »
Zapomniana Wielka Wojna. 1914–1918. Ziemia olecka
2021-06-01
czytaj dalej »
ZAPOWIEDZI
Joanna Żamejć Dary Laimy
2021-08-23

Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.

czytaj dalej »
Elementarz warmiński II wydanie !!!
2019-03-14
czytaj dalej »
WYDARZENIA
Joanna Żamejć ponownie odwiedzi Olsztyn !!!
2019-07-03

 

   Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda  Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.

  Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22  - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania!  Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.

  Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań  - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich. 

  Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie. 

Nie czekajcie zanim ktoś Was wyprzedzi !!! Zgłaszajcie swoje  terminy . 

 

czytaj dalej »
Promocja książki "100 wybitnych postaci Warmii i Mazur w stulecie niepodległości Polski". Zapraszamy!!!
2019-06-14
czytaj dalej »
Pracownia Wydawnicza ElSet Elżbieta Skóra, ul. Lipowa 15, 10-065 Olsztyn
tel.+48 89 534 99 25, fax +48 89 534 07 85
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Tutaj znajdą Państwo dodatkowe informacje.
© Pracownia Wydawnicza ElSet • Projekt: ElSet, kamart • CMS coding: kamart.eu