Cogito ergo... zoomSzczudlik JerzyISBN: 978-83-61602-96-5Data wydania: 2011Oprawa: miękkaLiczba stron: 176 Format: 146 × 199 |
Zbiór monodramów Jerzego Szczudlika, będący z pewnością, wydarzeniem literackim nie tylko w środowisku olsztyńskim. Ta oryginalna proza przenosi nas w rzeczywistość pełną fantazji, czasem graniczącej z absurdem. W „prawie tytułowym” opowiadaniu „Cogito ergo sum” autor, przywołując dewizę znanego filozofa, daje się ponieść fantazji i przyjmując niejako dosłownie sens tych słów, ukazuje bohatera, który nagle traci całkowicie swoją cielesną powłokę, pozostaje jednak jego myśl. Niespodziewana dla bohatera szczególna forma istnienia jest źródłem jego dalszych, ziemskich przygód i duchowych perypetii. Opowiadanie to chyba najlepiej ukazuje wyobraźnię autora i charakter jego monodramów. Inne są z pewnością bardziej realistyczne, wszystkie jednak przedstawiają twórcę jako niezwykle wnikliwego obserwatora zarówno realiów społecznych, jak i politycznych – i tych
z okresu PRL-u, i tych współczesnych – oraz znawcę psychiki ludzkiej – i kobiecej, i męskiej.
I tak na przykład bohatera opowiadania „Jak zły sen”, zamkniętego w swoim męskim egoizmie, dopiero nagłe zniknięcie żony wytrąca z równowagi i wzbudza niepokój. Z kolei opowiadanie „Kłamca” ukazuje, jak w okresie PRL-u wikłano ludzi w działalność służb specjalnych, kiedy to dla kariery, pieniędzy, czy „świętego spokoju” niejednokrotnie członkowie rodzin potrafili donosić na siebie nawzajem, a gra teczkami trwa do dzisiaj. Niektóre z tych spraw znamy z gazet, ale opisane przez Szczudlika obrazki z życia „wyższych sfer” – aktorów, dziennikarzy, polityków, gdzie egoizm, a nawet cynizm są na porządku dziennym – nie mają nic z gazetowej publicystyki. Wprost przeciwnie! Styl tych opowiadań wciąga czytelnika. Uwodzi wyobraźnia i ich język, zabawa słowem, ale i wielki dystans do bohaterów oraz duża wiedza i samowiedza narratora, który w jednym z opowiadań przeniknął nawet tok myślenia samego Boga. Doprawdy, niezwykła to proza! Wręcz szkoda ją przeoczyć.
Jerzy Szczudlik, autor tomików "Limeryki warmińskie i unijne", "Limeryki z okien bryki", "30 listów do Marii" i "Niefilozof", piosenek oraz wielu sztuk teatralnych, które bywały prezentowane w teatrze stolikowym (przy olsztyńskim Teatrze Stefana Jaracza). Od lat związany z Olsztynem i okolicami.
Najnowsza książka Agaty Grzegorczyk-Wosiek przeniesie czytelników do świata rodzinnych opowieści, ciepła przy kuchni, czasu spędzonego w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję ucieszyć wielbicieli prozy Joanny Żamejć, że już 10 września do sprzedaży trafi trzecia i kończąca cykl część powieści magiczno-histotycznej – Dary Laimy.
Autorka wychowana w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie kierunek bibliotekoznawstwo. Wydane książki to "Nawrócenie wiedźmy" nagroda czytelników w roku 2016 Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" . Druga część "Perkunowe wyroki", to kontynuacja historii o litewskiej raganie, jej przyjaciołach i dzieciach. Pisarka zapowiada trzeci tom, zamykający opowieść o losach bohaterów z grodu nad Alną.
Przyjedzie do Olsztyna w dn. 22 - 29 września oraz 26 listopad - 1 grudzień 2019. W tym czasie zachęcamy do organizowania spotkań z autorką. Ze względu na duże zainteresowanie prosimy o szybką rezerwację dat spotkania! Czas spędzony wspólnie z autorką będzie na pewno ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich do organizowania spotkań - poznanie ludzi pióra uczy odbioru literatury, rozumienia sztuki, a czasem zachęca do podjęcia własnych prób pisarskich.
Na spotkaniach można kupić książki w promocyjnej cenie.